Dr Karan Raj, poznat po svom TikTok nalogu @dr.karanr, otkrio je četiri namirnice koje bi trebalo da uključite u svoju svakodnevnu ishranu kako biste poboljšali zdravlje svojih creva.
Prema njegovim rečima, ove namirnice mogu da smanje simptome poput nadutosti i konstipacije, a mogu čak i da spreče pogoršanje vašeg IBD (iritabilni kolitis).
1. Kivi
Dr Raj ističe da je kivi izuzetno koristan za zdravlje creva i da je bogat rastvorljivim vlaknima, koja podstiču mekše stolice i povećavaju učestalost stolica bez nuspojava koje prate neki laksativi.
- Kivi je "skroman" plod, ali istraživanja su pokazala da je podjednako efikasan kao i šljive u poboljšanju simptoma nadutosti i konstipacije - kaže on: -Kiwi je bogat rastvorljivim vlaknima koja podstiču mekše stolice i povećavaju učestalost stolica, što je bez nuspojava koje često izazivaju laksativi.
2. Kafa
Kafa je možda već uobičajen deo vaše dnevne rutine, ali dr Raj tvrdi da mnogi nisu svesni njenih prednosti za zdravlje creva. Kafa je bogata rastvorljivim vlaknima i polifenolima koji deluju kao prebiotici za vašu korisnu crijevnu bakteriju.
- Kafa je povezana sa smanjenim rizikom od bolesti masnih jetara i razvoja ciroze jetre. Takođe poboljšava motilitet creva, što može biti korisno za smanjenje konstipacije - objašnjava dr Raj i dodaje da i instant kafa i dikaf pružaju iste koristi za zdravlje creva: - Za ljubitelje kafe, nije važno koji oblik kafe pijete – svi su korisni.
3. Mešavina orašastih plodova
Treća namirnica na listi dr Raja je mešavina orašastih plodova kao što su bademi, orasi i pistaći. Prema njegovim rečima, ovi plodovi sadrže raznolike prebiotske vlakna koja podstiču mikrodiverzitet u crevima.
- Konzumiranje 20 do 30 grama orašastih plodova dnevno može smanjiti rizik od raka debelog creva, verovatno smanjenjem upale i poboljšanjem mikrobiološke raznolikosti - tvrdi dr Raj: - Ove namirnice su bogate prebiotskim vlaknima koja podstiču zdravlje vaših creva i doprinose njihovoj raznovrsnosti.
4. Jogurt
Za kraj, dr Raj preporučuje jogurt, koji bi trebalo da bude deo svakodnevne ishrane. On savetuju da birate jogurt koji sadrži žive aktivne kulture kao što su laktobacilus i bifidobacterium, jer ove kulture mogu poboljšati mikrobiološki sastav vaših creva.
- Jogurt pomaže u ublažavanju simptoma IBS-a (irritabilni kolitis) i može čak poboljšati varenja laktoze kod osoba koje imaju netoleranciju na laktozu - objašnjava dr Raj.
Kafa na prazan stomak? Moguće posledice
Iako kafa može biti korisna za zdravlje creva, dr Aleksandar Olmos savetuje da je ne pijete na prazan stomak. Olmos upozorava da kafa, zbog svoje prirodne kiselosti, može aktivirati gene povezane sa upalama i probavnim problemima ako se konzumira na prazan stomak.
- Kafa može da promeni pH vrednost želuca, što dovodi do povećanja proizvodnje želudačne kiseline. To može izazvati žgaravicu i probavne smetnje. Ako se često pije na prazan stomak, može izazvati upalu gastrointestinalnog trakta i negativno uticati na našu mikrofloru - zaključuje Olmos.
Autor: Iva Besarabić