Nutricionistkinja Marija Siroš kaže da kozje mleko takođe ima antiinflamatorna svojstva. Zbog toga se preporučuje konzumacija ako imate hronične inflamatorne bolesti kao što su artritis, astma ili alergije.
Kozje mleko se od kravljeg razlikuje po nekoliko važnih karakteristika, kako po sastavu, tako i po zdravstvenim efektima.
Prvo, kozje mleko je lakše svarljivo od kravljeg. Takođe, sadrži više masnih kiselina srednjeg lanca (kao što su kapronska i kaprilna kiselina) koje se brže apsorbuju i koriste kao energija, piše Index.
Kozje mleko sadrži malu količinu kazeina alfa-S1 tipa, koji je odgovoran za izazivanje alergijskih reakcija kod nekih ljudi. Iz tog razloga, kozje mleko je često podnošljivije za ljude koji su osetljivi na kravlje mleko.
Lakša svarljivost
Iako obe vrste mleka sadrže laktozu, kozje mleko je nešto lakše za varenje zbog malo nižeg nivoa laktoze, što ga čini boljim izborom za osobe sa blagom netolerancijom na laktozu.
Kozje mleko sadrži više kalcijuma, fosfora i kalijuma u odnosu na kravlje mleko. Takođe ima veći nivo vitamina A, što doprinosi boljoj apsorpciji hranljivih materija i zdravlju kože. Međutim, kravlje mleko ima više vitamina B12 i folne kiseline, što je važno za ljude kojima su ovi mikronutrijenti potrebni.
Međutim, kozje mleko ima jači, prepoznatljiv ukus koji se nekima možda neće dopasti. Ipak, nutricionista kaže da je zaključak jasan: „Ako imate izbor kakvog mleka da konzumirate, onda možete dati prednost kozjem mleku.“
Autor: Aleksandra Aras