AKTUELNO

Korišćenje klima uređaja se može smatrati bezbednim po zdravlje ljudi samo ukoliko se redovno održavaju, prema definisanim specifikacijama proizvođača, kao i kada je režim rada klima uređaja podešen tako da ne ugrožava zdravlje ljudi.

A šta to znači u praksi objašnjavaju stručnjaci Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu...

Pazite da se ne ukočite

Posebno treba izbegavati velike razlike u temperaturi spoljašnjeg vazduha i temperaturi vazduha klimatizovanog zatvorenog prostora. U letnjem periodu, optimalna temperatura vazduha zatvorenog prostora treba da je za 5 do 10 stepeni Celzijusa niža u odnosu na spoljnu temperaturu vazduha. Klima uređaj koji previše hladi unutrašnje prostorije, kada je napolju visoka temperatura, može dovesti do pojave glavobolje, ukočenosti vrata i delova tela.

Takođe, tok vazduha iz rashladnog uređaja ne bi trebalo da bude direktno usmeren na osobe koje borave u prostoru, jer može doći do rashlađivanja izloženih delova tela, zbog čega se često javlja osećaj bola i ukočenosti pojedinih delova tela, pre svega glavobolja.

Pojačate mere čišćenja i dezinfekcije

Klima uređaj mora da bude besprekorno čist i samo takav uređaj može da osigura kvalitetan vazduh. Neadekvatno održavani filteri u klima uređajima mogu biti rasadnici bakterija i virusa koji mogu izazvati blaže i teže forme respiratornih infekcija.

Bakterija Legionella pneumophila je možda najozloglašeniji stanovnik prljavih klima. Ona je izazivač legionarske bolesti, upale pluća koja počinje opštom slabošću, pospanošću i glavoboljom, nastavlja se visokom temperaturom, oslabljenim imunitetom, a posebno je rizična za starije osobe.

Foto: Pixabay.com

Pri tome su posebno ugrožene osobe sa već postojećim respiratornim smetnjama. Prema mišljenju pulmologa, neredovno čišćenje klima uređaja može biti okidač za razvoj raznih bolesti disajnih puteva. Klime nisu samo rasadnici virusa i bakterija, već i neprijatnih mirisa. Preporučuje se da za ventilaciju i klimatizaciju zatvorenog prostora primenu ventilacionog sistema sa HEPA filterima, koji se moraju redovno održavati, čistiti i menjati, u skladu sa proizvođačkom specifikacijom.

Postoje studije koje dokazuju da prljavi filteri u klima uređajima mogu zagaditi vazduh bakterijama, a kao posledica - doprineti razvoju respiratornih infekcija.

Kada treba uključiti klimu?

Rashladne uređaje treba uključivati kada je temperatura spoljašnjeg vazduha veća od 28 stepeni. Kada su spoljašnje temperature niže, ne treba uključivati rashladne uređaje, jer se mogu obezbediti optimalni temperaturni uslovi prirodnim provetravanjem zatvorenog prostora. Važno je napomenuti da je prirodno provetravanje prostora najbolja mera „prirodnog prečišćavanja“ vazduha zatvorenog prostora i da se, gde god ima mogućnosti, prostor što češće prirodno provetrava. Pored uticaja na zdravlje, treba imati u vidu i manje račune za struju, ako klima uređaje ne uključujete kada je spoljna temperatura vazduha niža od 28 stepeni Celzijusa.

Što češće provetravajte prostorije na prirodan način

Dobro održavana i dezinfikovana klima može obezbediti prijatan boravak u stanu ili kući, ali najviše ćete uraditi za svoje zdravlje, ako prostorije u kojima boravite, što češće, provetravate na prirodan način.

Visoke temperature po zdravlje

Stručnjaci Zavoda savetuju da izbegavamo visoke temperature uvek kada je to moguće, posebno u centralnim delovima dana kada letnje temperature vazduha dosežu svoj maksimum. Obično se ističe nepovoljan uticaj na decu, starije osobe i hronične bolesnike. Ipak, visoke temperature su podjednako opasne i za mlade i zdrave osobe, koje se često, ohrabrene svojom mladošću i zdravljem, ne pridržavaju saveta lekara i preporuka o ponašanju u uslovima visokih temperatura vazduha.

Autor: Dalibor Stankov