Osam sati sna jača organizam, slana supa čisti i smiruje disajne puteve, a preparati sa cinkom obnavljaju ćelije imunog sistema i skraćuju bolovanje.
Redovno pranje ruku i uzimanje vitamina nekada nije dovoljno da biste organizam zaštitili od virusa. Ovo je period kada je telo podložno raznim infekcijama, pa je zato važno da sa dobro "naoružate" i prebrodite sezonu prehlade. Statistike američkog Centra za kontrolu bolesti i preventivnu negu pokazuju da se tokom godine odrasla osoba prehladi dva do tri puta, a dr Holi Filips objavila je i sažete preporuke za odbranu od virusa.
Jogurt za doručak
Iste one kulture bakterija koje pomažu pri problemima s varenjem mogu da vas odbrane i od prehlade, kaže dr Filips, njujorški internista
Studije su potvrdile da oni koji unose probiotike putem tableta ili fermentisane hrane poput jogurta i kefira imaju za 12 odsto manje problema sa infekcijama disajnih puteva.
Sklanjajte se od prehlađenih
Koliko god možete, sklanjajte se iz dometa osoba koje kijaju.
- Bacili koje nose čestice izbačene pri kijanju mogu da prelete i sedam metara. Ako osoba blizu vas počne da kašlje ili kija, sklonite se ili pređite na drugo mesto - kaže dr Filips.
Redovno spavajte
Osobe koje spavaju kraće od sedam sati skoro tri puta su podložnije prehladama nego one koje spavaju makar osam sati.
Unosite cink
Cink je mineral veoma važan za ćelije imunog sistema, a analize na osnovu 18 eksperimenata pokazuju da unošenje cinka u roku od 24 sata pošto osetite prve simptome skraćuje dužinu bolovanja. Pored toga što smanjuje trajanje prehlade, cink povećava libido, pomaže pri zarastanju rana i sprečava upale.
Ispirajte grlo
So pomaže u ubijanju bakterija, a oblaganje unutrašnjosti grla slanim rastvorom (pola kašičice morske soli u čaši tople vode) smanjiće upalu i rastvoriti sluz, što pomaže pri izbacivanju bacila.
Zagrejte pileću supu
- Para otvara zapušene nazalne kanale, a slana tečnost smiruje upale grla - tvrdi doktorka Holi Filips.
Slanoća nadoknađuje elektrolite koji usporavaju bela krvna zrnca. A kada se kreću sporije, više vremena provode u delovima tela kojima su potrebni da se izbore s infekcijom.
Ne dodirujte se oko usta
- Izbegavanje dodira po licu prilično smanjuje šanse da se razbolite - kaže Margarita Rohar, doktor i internista u njujorškom Langone medicinskom centru.
To je mnogo lakše reći, a ne učiniti. Prosečna osoba rukom dodirne usta ili nos više od tri puta tokom jednog sata.
Pročitajte još: LOŽE SE NA INTELIGENCIJU! Da li ste sapioseksualac?