AKTUELNO

U toku posta se počastite ukusnim falafelima koji svima uspevaju, a neverovatno su ukusni.

Veruje se da je falafel nastao u Egiptu pod uticaje sličnih indijskih jela. Ovo je ulična hrana koja može da se jede i kao meze. Tokom Ramazana, falafel kuglice se ponekad jedu kao deo iftara, obroka kojim se prekida dnevni post nakon zalaska sunca.

I dalje je popularan u koptskoj ishrani, i kao takve velike količine se kuvaju tokom verskih praznika. Hrišćani u arapskim zemljama konzumiraju falafel kao deo ishrane u Velikom postu. U nastavku teksta možete da pročitate kako da napravite falafel po originalnom receptu, a neki sastojci su ključni.

Glavne namirnice ovog ukusnog jela su leblebije i začini, a ono na šta treba da obratite pažnju jeste da u vodu koju sipate da leblebije omekšaju dodate i sodu bikarbonu koja će ubrzati proces. Takođe, jako je bitno da koristite i sveže začinsko bilje, kao što su peršun i mirođija, jer ne samo da daju poseban šmek, već pružaju i prelepu boju. A dodavanje praška za pecivo pred samo prženje čini da falafel bude još mekši unutra. 

Sastojci: 450 g leblebija, 3 veze peršuna, 1 veza mirođije, 1 crni luk, 5 čenova belog luka, 1 kašičica soli, 1/4 kašičice bibera, 2 kašičice mlevenog kima, 1/2 kašičice korijandera, 1/3 kašičice ljute crvene paprike, 1 kašičica praška za pecivo, 1/2 kašičice sode bikarbone.

U posudu sipajte leblebije i prelijte vodom. Dodajte sodu bikarbonu i ostavite da stoje tako 16 sati. Procedite i osušite ih, pa stavite u blender. Dodajte i seckani peršun, mirođiju, crni i beli luk. Dobro izblendirajte da se svi sastojci lepo sjedine. Dodajte so, biber, kim, korijander, ljutu crvenu mlevenu papriku i ponovo izblendirajte. Prebacite smesu u činiju i pokrijte plastičnom folijom. Ostavite u frižideru najmanje 2 sata ili preko noći. Pre nego što krenete da pržite falafel dodajte u smesu prašak za pecivo i sjedinite. Pokvasite ruke i oblikujte loptice. Pržite falafele u vrelom ulju oko 3-5 minuta. Izvadite na ubrus da se ocedi. 

Autor: Z.L.