AKTUELNO

Bartolinijeva žlezda, iako mnogima nepoznata, čini sastavni deo ženskog reproduktivnog sistema. Brojne žene susreću se s njenim upalama i cistama. One su izrazito nelagodne i bolne te zahtevaju ginekološku intervenciju.

To je je malena parna žlezda, koja se nalazi na prednjem delu vagine, na mišićnoj ploči pri samom dnu karlice. Njeni izvodni kanali su dugački oko 2 cm i završava se pri samom ulazu u vaginu, na malim usnama. Njena osnovna uloga je lučenje sekreta pre i u toku s*ksualnog odnosa, čime s*ksualni odnos čini lakšim.

Upala Bartolinijeve žlezde ili Bartolinitis je veoma neprijatno stanje koje može da izazove nepodnošljiv bol i da remeti svakodnevno funkcionisanje. Manifestuje se kao izraslina na levoj ili desnoj strani spoljašnjeg dela vagine i može dostići veličinu oraha ili čak kokošijeg jajeta, praćena snažnim bolom, može stvarati smetnje pri hodu i otežavati sedenje.

Foto: Unsplash.com

Upala ove žlezde nije mnogo česta pojava i pogađa 2% žena generativog doba, jednom u toku života. Dolazi do začepljenja izvodnih kanala žlezde, što onemogućava oticanje sekreta.

Pošto se u tom slučaju sekret zadržava u kanalu, izvodni putevi se šire, što predstavlja plodno tlo za razvoj bakterija i nastanak upalnog procesa u vidu apscesa.

Apsces je učaurena, ograničena upala koja se manifestuje kao proširenje samog izvodnog kanala, a ne na nivou same žlezde. Do začepljena može doći usled povrede, infekcije ili upale. U najvećem broju slučajeva se javlja samo na jednom kanalu, ali nije nemoguće da bude i obostrano.

Pored apscesa, koji se tri puta češće javlja, može se pojaviti i cista. Ona se manifestuje prisustvom otoka, bez crvenila kože i sluzokože.

U slučaju da je cista mala i da ne daje nikakve simptome, najčešće nije potrebno nikakvo lečenje. Ukoliko naraste do veličine kokošijeg jajeta, ipak je neophodna lekarska intervencija.

Postupak lečenja upale Bartolinijeve žlezde zavisi od razvoja simptoma. Otok i bol su prvi najčešći simtomi koje bi trebalo da ispita ginekolog.

Povišena temperatura i regionalno oticanje limfnih žlezda upućuje na postojanje apscesa. U tom slučaju je neophodna hirurška intervencija i terapija antibioticima. U slučaju prisustva ciste, lečenje se određuje u zavisnosti od njene veličine i tegoba koje izaziva

Autor: Z.L.