AKTUELNO

Ne postoji osoba koja ne uživa u mirisu i ukusu toplih krofni. Ipak, da bi uživanje u ovoj poslastici bilo potpuno, važno je da krofne budu mekane, šupljikave i ne previše masne. A da bi vam one upravo takve ispale, potrebno je da znate nekoliko efikasnih trikova.

- Pre svega je važno da svi sastojci odstoje na sobnoj temperaturi – puter, jaja, mleko... Čak i brašno možete grejati u rerni na temperaturi od 20 stepeni oko dva minuta.

- Prašak za pecivo će sprečiti preterano stvaranje rupica u krofnama, pa dodajte uobičajenom receptu bar pola kesice.

- Dodajte smesi kašičicu rakije kako krofne ne bi upile masnoću tokom prženja. Takođe, uvek vodite računa da temperatura ulja bude dovoljno visoka. Ukoliko temperatura spadne, dobićete ne baš privlačne masne krofne.

Foto: Pixabay.com

Na starinski način

Potrebno je: 1 kg glatkog brašna, 2 jaja i 2 žumanca, 1/2 šoljice šećera, 1 kašičica soli, 2 vanilin šećera, 1/2 kesice praška za pecivo, malo rendane kore limuna, 1 kašičica rakije, 1 dl ulja, 5 dl mleka, 1 kocka svežeg kvasca.

Priprema: Smlačite decilitar mleka, dodajte kašičicu šećera i kašičicu brašna, promešajte, ubacite kvasac i ostavite da uskisne. Jaja umutite sa šećerom i solju, pa dodajte u toplo brašno pomešano s praškom za pecivo. Dodajte toplo ulje, kašičicu rakije, promešajte i dodajte kvasac i ostatak toplog mleka. Smesu ostavite na toplom da se udvostruči, prebacite je na pobrašnjenu površinu i razvaljajte na debljinu od jedan centimetar. Okruglim kalupom izrezujte oblike, pa kada iskoristite celu smesu, ostavite da se krugovi uzdignu. Potom ih okrenite na drugu stranu da se i ona diže. U loncu zagrejte ulje, pa spuštajte krofne i pazite da je prva strana koja se podizala okrenuta prema gore. Smanjite vatru i poklopite, pa nakon 20 sekundi podignite poklopac i okrenite krofnu na drugu stranu, ali ne poklapajte. Gotove krofne pospite šećerom u prahu ili nafilujte pekmezom ili čokoladnim kremom.