Grci podjednako vole punjene paprike kao i mi.
Punjene paprike smatraju se jednim od omiljenih tradicionalnih srpskih jela.
Svi sastojci koji čine ovo magično jelo, više su nego korisni za naše zdravlje, a zamenom belog pirinča braon pirinčem dobijamo više biljnih vlakana, antioksidanata i vitamina B, ali i selena koji je glavno oružje u borbi protiv virusa.
Međutim, ono što je zanimljivo jeste da koliko je punjena paprika naše jelo, toliko je i grčko, ali je tamo prave na malo drugačiji način.
Recept za grčku punjenu papriku možete videti u nastavku.
Sastojci:
5 srednjih paradajza, 5 većih paprika (u više boja), 3/4 džezve braon pirinča, 1 srednja tikvica, 1 manji patlidžan, 1/2 džezve peršuna i mente, 1-2 srednji crni luk, 2 kašike pelata, 5 kašika maslinovog ulja, so i biber
Priprema:
Dobro operite paradajz i paprike. Isecite vrh svake paprike (bliže petiljci) i sačuvajte taj komad koji će kasnije služiti kao poklopac. Očistite paprike od semenki i posolite ih iznutra.
Isto uradite i sa paradajzom (isecite samo vrh), ali ne tamo gde je petiljka bila već s druge strane. Kašikom polako ispraznite unutrašnjost paradajza, ali tako da kora i dalje ostane čvrsta i da je ne probušite. Posolite unutrašnjost. Unutrašnjost paradajza koju ste ispraznili ostavite sa strane.
U jednu činiju iseckajte tikvicu, patlidžan (bez kore), ubacite peršun, mentu, jedan krompir, biber i luk. Dodajte unutrašnjost paradajza (iseckano), pelat, maslinovo ulje, biber i so. Na kraju ubacite i kuvanu braon rižu i umešajte sve sastojke zajedno.
Svaku papriku i paradajz punite jednom supenom kašikom smese koju ste pripremili. To znači da će vam trebati 10 kašika braon pirinča za pripremu. Kada ih napunite, stavite "poklopac" i postavite ih u jedan pleh.
Iseckajte dva krompira i popunite rupe između paprika i paradajza. Dodajte pola čaše vode u pleh i pecite na 200 stepeni sat vremena.