Nepovoljni uslovi rada su uzrok mnogih ozbiljnih bolesti
Naučnici su dokazali koliki je rizik od dobijanja bronhitisa, astme, upale pluća i ozbiljnijih bolesti ukoliko se radi u prašini, dimu, ali i drugim nepovoljnim uslovima.
Studija je pokazala da jedna od deset osoba koje pate od niza nekancerogenih oboljenja pluća može biti bolesna zbog udisanja plina, pare, dima ili prašine na radnom mestu.
Istraživanje je objavljeno u časopisu "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".
Oko 13 kliničkih i istraživačkih stručnjaka analiziralo je brojne studije o povezanosti profesionalnih opasnosti i bolesti pluća.
Korišćene studije su sprovođene širom sveta više od dve decenije. Važno je naglasiti da su autori obuhvatili niz respiratornih bolesti, od astme i hronične opstruktivne plućne bolesti sve do fibroze pluća i niza infekcija.
Istraživači su procenili koliko poslovni uslovi mogu da utiču na nastanak različitih plućnih bolesti.
- Tuberkuloza (kod radnika izloženih prašini sa silicijum-dioksidom) - 2 odsto.
- Upala pluća stečena u zajednici (kod odraslih u radnom stažu) - 10 odsto.
- Hronični bronhitis - 13 odsto.
- Hronični opstruktivni plućni poremećaj - 14 odsto.
- Astma - 16 odsto
- Pneumonitis - 19 odsto.
- Idiopatska plućna fibroza - 26 odsto.
- Plućna alveolarna proteinoza - 29 odsto.
- Sarkoidoza i druga granulomatozna bolest - 30 odsto.
Karcinomi pluća i plućne maramice nisu proučavani. Slično tome, analiza nije uključivala procenu opterećenja za azbestozu, silikozu i pneumokoniozu kod radnika koji rade s ugljem, jer su ta oboljenja u potpunosti povezana s uslovima rada.
- Uloga profesionalnih faktora u većini bolesti pluća je nedovoljno prepoznata. Neprepoznavanje važnosti faktora vezanih za rad u takvim okolnostima ometa dijagnozu, lečenje i, što je najvažnije, prevenciju daljih bolesti - rekao je dr Pol D. Blank.