Otac Angeline Aćimović, devojčice koja je ubijena u masakru u OŠ "Vladislav Ribnikar", Anđelko Aćimović, očekuje maksimalne kazne za Kostine roditelje, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
On je dodao da oseća olakšanje zbog presude, jer će im to bar omogućiti da izbegnu dodatnu traumu vezanu za odlazak na sud.
- Od same presuda će svakako zavisti naše stanje, a nadamo se da će biti maksimalna kazna, jer postoji mnogo dokaza za obe optužnice. Ukoliko presuda bude odgovarajuća, doneće barem malo olakšanja. Međutim, i dalje ćemo se suočavati sa bolnom istinom da naše dece nema, kao i sa tugom i smanjenom životnom aktivnošću, koja nas svakodnevno prati. Svako od nas se sa time nosi na svoj način - rekao je Anđelko Aćimović za beogradske medije.
Svaka kazna, osim one najstrože, bila bi dodatno "ubistvo" za roditelje i porodice žrtava.
- Svaka druga kazna osim maksimalne bi nas ubila. Kao što nas ubija verbalni nastup njihovih branioca koji traže oslobađajuću presudu, govoreći da apsolutno ništa nije dokazano. To je laž i može zbuniti javnost, zbog čega je važno reći istinu – svi delovi optužnice su dokazani velikim brojem dokaza. Ovaj slučaj prevazilazi sve druge - objašnjava sagovornik.
Kostu tretiraju kao osobu sa neproverenim mentalnim smetnjama
Roditelji dečaka ubice tokom celog postupka nisu iskreno izrazili saučešće, kaže Anđelko i naglašava da te reči nisu u skladu sa njihovim ponašanjem. Kako kaže, to licemerje im pada još teže jer su te reči izgovorene samo da bi sudija čuo i da bi ostale zapisane u zvaničnom postupku.
- Dečak ubica se po zakonu tretira kao osoba sa neproverenim mentalnim smetnjama i dok se to ne ustanovi, tamo će ga držati. Nadam se da niko normalan ne može potpisati da ga pusti na ulicu u ovom stanju, gde dete monstruum očigledno ne vlada emocijama, nema kajanja ni empatije. Po njegovom priznanju, tek sada oseća neku empatiju. Nadamo se da će ostati do 18. godine, a za dalje ćemo videti kakav će zakon doneti za ovakve slučajeve - objašnjava Aćimović.
Ističe da ostaje pitanje da li će biti otvoren poseban institut sa stručnim osobljem i obezbeđenjem za decu poput dečaka ubice. Dodaje da je nasilje, uključujući školske pucnjave, u porastu i da će takvi slučajevi biti sve učestaliji, prateći globalne trendove koji se prelijevaju i kod nas.
- Bila je opstrukcija od strane nekih nevladinih organizacija i UNICEF-a kada je trebalo da se promeni zakon i napravi posebna institucija sa medicinskim osobljem i stražom za tretman takve dece na civilizovan način. Zbog tih opstrukcija, trenutno nema rešenja osim da ostane gde jeste, nadamo se do 18. godine - zaključuje Aćimović.
Autor: Jovana Nerić