AKTUELNO

Tri ubistva u tri različita grada dogodila su se 26. novembra 2018. godine. U Beogradu je ubijen Drago Božović, u Pirotu Srđan Aleksić, a u zatvoru u Nišu Ivan Ilić.

Drago Božović (20) iz Nikšića ubijen je u sačekuši na Bežanijskoj kosi. Dok je hodao ulicom naišao je tamni "fijat punto" iz kog je napadač zapucao u Ulici Nede Spasojević kod broja 6. Sa više hitaca je pogođen u glavu i grudi ispred vrtića u blizini Novog bežanijskog groblja. U trenutku napada bio je sa najboljim drugom.

Tokom uviđaja, policija je utvrdila da se radi o mladiću koji se dovodi u vezu sa trgovinom narkoticima, zbog kojih je nekoliko puta privođen. Sumnjalo se da je do ubistva došao jer je zašao u teritoriju drugih drikinalaca koji su prodavali drogu. Govorilo se o tome da se Božović vodio kao student u Beogradu, a da mu je to bilo samo pokriće za vesu za klanom koji se bavi rasturanjem narkotika.

Božović je u teškom stanju hitno prevezen u zemunsku bolnicu, gde su se lekari danima borili da ga održe u životu. Jedan metak ostao mu je u glavi, pa je do smrti bio u veštačkoj komi. Preminuo je 30. novembra.

Foto: Facebook.com/Drago Bozovic

Mladi Božović je bio rođak jednog od vođa kavačkog klana Ivana Božovića i navodno je povezivan sa ubistvom Budvanina Đorđa Borete, koje se dogodilo u Bečićima 2016. godine. Boreta je važio za bliskog saradnika Luke Bojovića. Tokom istrage su se pojavljivale informacije o tome da je Boretinim ubicama navavio motor sa kog su pucali. Navodno je obezbedio i garažu u kojoj je motor sakriven posle ubistva. Ipak te tvrdnje nikada nisu potvrđene i protiv Draga Božovića nije podneta krivična prijava.

Ubistvo je rasvetljeno krajem 2018. godine. Tada su uhapšeni, a kasnije i optuženi, Miloš Ćeranik (26). kog tužilatšvo tereti za teško ubistvo na podmukao način i Uroš C. (23) i Stefan T, koji su optuženi za pomaganje i neprijavljivanje krivičnog dela. Njih dvojica sklopili su sa tužilaštvom sporazum o priznanju krivice.

Suđenje je počelo u julu 2019. godine, a Ćeranić je pred sudom rekao da je pucao u samoodbrani "jer je Božović prvi potegao pištolj". On je tokom suđenja rekao i da se sastao sa Božovićem zbog sukoba koji su imali od ranije. Rekao je i da je Božović izvukao pištolj, a da je on nasumično počeo da puca, bez namere da ga ubije.

Suđenje je završeno u decembru 2023. godine. Ćeranić je prvostepeno osuđen na 30 godina zatvora. Ipak, 18. oktobra ove godine pristigla je vest da je Apelacioni sud Ćeraniću kaznu prepolovio i osudio ga na 15 godina zatvora.

U obrazloženju Apelacije Viši sud je pravilno i potpuno utvrdio činjenično stanje i potkrepio ga dokazima, ali nije dobro kvalifikovao krivično delo. Kako kažu da bi bilo teško ubistvo u radnjama okrivljenog Ćeranića bilo je neophodno da se dokaže podmuklost, što nije dokazano.

Istog dana kada je ubijen Božović pristila je vest o ubistvu muškarca koji je bio na izdržavanju kazne u zatvoru u Nišu. On je, u trenutku kada je ubijen, bio angažovan na javnim radovima u blizini niške tvrđave. Reč je o dobro poznatom kriminalcu Ivanu Iliću (41) iz Jagodine, pripadniku još poznatije jagodinske kriminalne grupe.

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Ilić je osuđivan više puta jer je kokainom snabdevao Srbiju i Evropu, a kaznu je služio u srpskim i bugarskim zatvorima. Takođe mu se sudilo zbog otmice.

Likvidacija Ilića pažljivo je osmišljena. Na njega je oko 13.30 sati iz automatskog oružja i automobila u pokretu pucala nepoznata osoba, a ubistvo se odigralo iza benzinske pumpe na niškoj tvrđavi iz pravca auto-pijace. Vozilo je nakon zločina zapaljeno. Ubistvo nikada nije rasvetljeno.

Ilić je godinama živeo u Belgiji, a 2011. godine je izbegao hapšenje zbog optužbe da je bio pripadnik međunarodne grupe koja je iz holandskih i belgijskih luka krijumčarila kokain u Švedsku, a potom ga distribuirala lokalnim dilerima. U akciji BIA i švedske policije tada je uhapšen njegov saradnik Nikola Milovanović. Ilić je početkom jeseni 2012. godine uhapšen po poternici Interpola i smešten iza rešetaka u Varni u Bugarskoj, nakon čega je izručen Srbiji.

Zbog trgovine kokainom u Srbiji i evropskim državama Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je 2013. godine osudio Ilića na sedam godina zatvora, čime mu je kazna smanjena za godinu dana. Sudilo mu se posebno jer je naknadno izručen Srbiji iz Bugarske. Osuđen je jer je od 28. juna do 24. jula 2011. godine na teritoriji Srbije i više zemalja Evrope, neovlašćeno radi prodaje držao drogu i koordinirao prenošenje kokaina.

U žižu javnosti dospeo je godinu dana pre nego što je likvidiran kad je oteo i teško povredio M. S. (26) zbog, kako je rekao, "isterivanja đavola" iz mladića. Ilić je tada žrtvu zatvorio u svoj stan i držao ga pod ključem četiri dana. Plan mu je bio da mladića izleči od narkomanije. Uzor mu je bio stravičan princip duhovno-rehabilitacionog centra "Crna reka" gde su zavisnici u sklopu "lečenja" prebijani lopatom, pesnicama, nogama. Kad je mladić pobegao iz stana, Ilić ga je stigao na ulici, gurnuo u portu crkve i tamo mu naneo teške povrede.

Foto: Tanjug/Jadranka Ilić/UNIVEZUM HD MEDIA/N.M

Ubijen na parkingu

Na parkingu koji se nalazi na uglu Takovske i Ulice 7. juli u Pirotu je 26. novembra 2018. uveče ubijen Srđan Aleksić, koji je od ranije poznat kao učesnik brutalnog ubistva vlasnika diskoteke Dejana Ilića, koje je 2005. godine užasnulo meštane tog grada.

Aleksić je ubijen dok je sa ćerkom (12) izlazio iz svog automobila. Nepoznati napadači su otvorili vatru na njega i ubili ga. Devojčica koju je Aleksić vodio na časove jezika prošla je bez povreda.

Napadači su, sa motora, žrtvi u leđa ispalili četiri hica, a potom pobegli sa mesta ubistva. Jedan od metaka pogodio je i susedni automobil, čiji je vlasnik odmah pritrčao u pomoć ranjenom Piroćancu.

Aleksićeve ubice nikada nisu uhapšene, a njihov identitet ostao je nepoznat jer su nosili kacige.

Način na koji je likvidiran Ilić, vlasnik tada čuvene diskoteke "Baj Itali" , izazvao je strah građana Pirota, jer su njega, prema policijskom saopštenju, trojica mladića Molotvljevim koktelima spalila živog u automobilu. Aleksić je tada uhapšen kao saoučesnik, sumnjalo se da je ostalima pokazao gde se nalazi kuća žrtve.

Autor: Snežana Milovanov