U Više javno tužilaštvo u Zaječaru stigli su rezultati analize svih predmeta uzetih iz kuća i dvorišta dvojice osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić (2).
Prema pisanju medija, stručnjaci su četiri meseca analizirali DNK tragove sa više od 100 predmeta iz domova Srđana Jankovića (50) u selu Luka i Dejana Dragijevića (50) u selu Zlot.
Izvor objašnjava da su ovi predmeti analizirani ne bi li se na njima pronašao biološki trag devojčice, koja je nestala 26. marta u Banjskom Polju, a što bi bio dokaz protiv uhapšenih.
- Istražitelji su posle hapšenja Jankovića i Dragijevića iz njihovih domaćinstava odneli gomilu oruđa, odeće i obuće. Sve to bilo je poslato na veštačenje u Beogradu. Ono što su istražitelji očekivali da će pronaći, jeste biološki trag devojčice - kaže izvor i dodaje:
- Stručnjaci su, između ostalog, analizirali i garderobu i obuću osumnjičenih, ali i deo tepih staze koja je stajala kod ulaznih vrata u kući jednog od uhapšenih. Veštačeno je i svo oruđe, alat i hladno oružje koje je moglo poslužiti za skrivanje devojčicinog tela. U pitanju su motorna testera, sekire, dva velika noža za klanje svinja i slično.
Prema rečima našeg sagovornika, ni na jednom analiziranom predmetu nisu pronađeni DNK tragovi Danke Ilić.
Dankin deda: Sve više sumnjamo u to da je ubijena
Pre tri dana za medije se oglasio Milan Ilić, deda po ocu nestale Danke, i istakao da porodica sve više sumnja u to da je ona ubijena.
- Razočarani smo. Ne znamo šta da mislimo, sumnjamo u sve, jer se ispostavlja vremenom da dokaza nema. Ja sam počeo da verujem, odnosno, da se nadam, da je Danka ipak negde živa. Daj Bože da su je predali nekome, a ne ubili - rekao je Dankin deda za medije:
- Ono što je u nama probudilo dodatnu sumnju u to da je dete živo je objava koja se pojavila na profilu koji navodno pripada Radoslavu Dragijeviću, ocu osumnjičenog Dejana, a na kojem piše da je moja unuka u Dizeldorfu u Nemačkoj.
- Na motornoj testeri nisu nađeni ni ljudski ni životinjski biološki tragovi, dok su na noževima nađeni samo tragovi životinjske krvi. Krv životinje bila je i na sekiri za koju su ukućani kazali da su njome klali živinu. Na sekiri su nađeni i tragovi krvi dve osobe. Jedan trag pripada jednom od osumnjičenih, a druga kap krvi pripada rođaku tog osumnjičenog - kaže izvor i objašnjava da nije neobično što su na sekiri izolovani tragovi krvi osumnjičenog.
- On je njome cepkao drva za potpalu i logično je da se radeći njome povređivao - kaže sagovornik.
Što se tiče krvi koja je posle hapšenja nađena na pantalonama jednog od uhapšenih, radi se o njegovoj krvi.
- Iako se pretpostavljalo da je krv devojčice na pantalonama, odnosno radnom odelu osumnjičenog, analize su pokazale da to nije slučaj. Takođe, i krv koja je nađena u službenom automobilu osumnjičenih nije Dankina, već jednog od osumnjičenih - kaže izvor upućen u istragu i dodaje:
- Zasad nije nađen nijedan materijalni dokaz koji bi nedvosmisleno teretio Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića za ubistvo Danke Ilić. Tužilaštvo ima rok od još dva meseca da odluči o podizanju optužnice.
Danka Ilić je, da podsetimo, nestala 26. marta u Banjskom Polju kod Bora, istog dana kada je došla s majkom i bratom da obiđu majčino staro imanje. Desetak dana kasnije, policija je uhapsila Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića, radnike borskog JKP "Vodovod" zbog sumnje da su devojčicu, koja je sama izašla na ulicu, prvo udarili službenim kolima "fijat panda", a potom je uneli u vozilo i odneli na deponiju.
Međutim, telo nije nađeno, a istražitelji sumnjaju da su ga osumnjičeni premestili na drugu lokaciju dva dana posle zločina.
Menjali iskaze!
Dvojica osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić menjali su svoje iskaze tokom istrage. Podsetimo, obojica su u policiji najpre priznala zločin, a na prvom saslušanju u tužilaštvu zločin je priznao samo Dragijević, dok se Janković branio ćutanjem. Međutim, kako je istraga odmicala, prvo je Janković tražio da ga tužilac opet sasluša, a potom je to tražio i Dragijević. - Na drugom saslušanju obojica su ispričala iste priče. Negirali su zločin i tvrdili da Danku nikada nisu ni videli. Nisu sporili da su 26. marta bili u Banjskom Polju službeno i da su prolazili pored kuće Dankine majke, ali su tvrdili da Danku nisu udarili kolima, niti su je uopšte videli - podseća izvor i napominje da je ovo dodatno zakomplikovalo ceo slučaj.
Autor: Snežana Milovanov