Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su prethodnih dana, u više odvojenih akcija, koje su posebno vezane za zloupotrebe službenih položaja u državnim organima, uhapsili 56 osoba
Među uhapšenima je i Velimir Radosavljević, bivši generalni direktor Aerodroma "Nikola Tesla". On se sumnjiči da je od marta 2013. do aprila 2014. godine zloupotrebio službeni položaj i ošetetio to preduzeće za za više od 41.000 evra.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su prethodnih dana, u više odvojenih akcija na suzbijanju finansijskog kriminala i korupcije, koje su posebno vezane za zloupotrebe službenih položaja u državnim organima, uhapsili 56 osoba zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od 2008. godine do danas počinili više korupitivnih krivičnih dela.
U više odvojenih akcija na suzbijanju finansijskog kriminala i korupcije, koje su posebno vezane za zloupotrebe službenih položaja u državnim organima, proteklih dana je uhapšeno 56 osoba zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od 2008. godine do danas počinili više korupitivnih krivičnih dela, saopštio je danas MUP.
Među uhapšenima su, kako se navodi, i bivše odgovorno lice aerodroma ''Nikola Tesla'', četiri policijska službenika, bivši stečajni upravnik preduzeća ''Zastava Kovačnica u stečaju'', kao i zaposleni u preduzećima ''Železnice Srbije'', ''Poštanska štedionica - ekspozitura Vršac'', u banci ''Inteza - ekspozitura Pančevo'' i ?Jugobanci-JU banci" AD Kosovska Mitrovica, kao i vlasnici i odgovorna lica u privrednim društvima.
Pored bivšeg čelnika aerodroma, uhapšena su i četiri policijska službenika, bivši stečajni upravnik preduzeća ''Zastava Kovačnica u stečaju'', kao i zaposleni u preduzećima ''Železnice Srbije'', ''Poštanska štedionica – ekspozitura Vršac'', u banci ''Inteza - ekspozitura Pančevo'' i „Jugobanci-JU banci“ AD Kosovska Mitrovica, kao i vlasnici i odgovorna lica u privrednim društvima.
U akcijama, koje su u saradnji sa nadležnim tužilaštvima sprovedene na teritoriji Beograda, Novog Sada, Pančeva, Smedereva, Zaječara, Kragujevca, Kraljeva, Kruševca, Prokuplja, Pirota i Novog Pazara uhapšeni su osumnjičeni koji su koruptivnim krivičnim delima oštetili budžet Republike Srbije, budžete lokalnih samouprava i druga privredna i fizička lica za više od 8,4 miliona evra.
U sklopu akcije zbog postojanja osnova sumnje da su počinili korupitivna krivična dela, krivične prijave u redovnom postupku podnete su protiv 40 osoba.
U akciji usmernoj na suzbijanje sive ekonomije zaplenjeno je 31.627 boksova cigareta različitih marki bez akciznih markica, vrednosti oko 50 miliona dinara, navodi se, između ostalog, u saopštenju.
Beogradska policija uhapsila je bivše odgovorno lice Aerodroma ''Nikola Tesla" Velimira Radosavljevića, osumnjičenog da je od marta 2013. do aprila 2014. godine zloupotrebivši službeni položaj ošetetio to preduzeće za za više od 41.000 evra.
Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole MUP-a uhapsili su tri policijska službenika iz Barajeva koji se sumnjiče da su bez prethodno obavljene terenske provere omogućili prijavu prebivalištima u Beogradu osobama sa Kosovo i Metohije iako za to nisu ispunjavala uslove.
Krivičnom prijavom u redovnom postupku obuhvaćeno je i odgovorno lice DOO ''Nt Su Group'' i osnivač DOO ''Super radnik'', koji je se sumnjiči da je učestvovao u navedenim malverzacijama.
Uhpašeni su S.P. (29), G.Đ. (27) i D.L. (37) koji su već sa nadležim tužilaštvom zaključili sporazum o priznanju krivice. Sektor unutrašnje kontrole uhapsio je i policijskog službenika iz Subotice D.J. (27) zbog sumnje da je jednom osumnjičenom za teške telesne povrede javio da je za njim raspisana potraga.
Na taj način je otežao rad na rasvetljavanju krivičnog dela, pošto je okrivljeni pobegao i bio u bekstvu tri nedelje. Kada je u pitanju akcija usmerena na suzbijanje sive ekonomije, policija je na teritoriji Beograda, Kraljeva i Sremske Mitrovice, zaplenila 31.627 boksova različitih vrsta cigareta, bez akciznih markica i prateće dokumentacije, čija se vrednost procenjuje na oko 50 miliona dinara.
Cigarete su mahom pronađene u n iznajmljenim magacinima na više lokacija u Beogradu, a jedan deo je pronađen prilikom transporta u teretnom vozilu, u specijalno napravljnom bunkeru.
Tim povodom je zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela nedozvoljeni promet akciznih proizvoda i nedozvoljeno skladištenje robe uhapšen S.O. (1990), dok je protiv još jedne osobe podneta krivična prijava u redovnom postupku.
Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala u Zaječaru su uhapsili su R.L. (1965) odgovorno lice privrednog društva ''NT-SU Group" DOO iz Bošnjana i S.P. (1973), zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivičo delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
Postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni tokom novembra i decembra 2014. fiktivno fakturisali robu koja nikad nije isporučena, čime su oštetili privredno društvo ''Put" AD Zaječar za iznos od 11.601.440 dinara.
Osumnjičeni R.L. tereti se i za krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih naprava, jer je policija prilikom pretresa osumnjičenog pronašla 163 komada municije, sedam patrona za lovačko oružje i okvir za pištolj. Krivičnom prijavom u redovnom postupku obuhvaćeno je i odgovorno lice privrednog društva ''Put'' AD Zaječar.
Policija u Zaječaru je uhapsila tri osobe osumnjičene da su zloupotrebama oštetili budžet grada Zaječara za 4.855.034 dinara. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja i zloupotreba položaja odgovornog lica uhapšeni su bivši funkcioner u skupštini grada Zaječara B.S. (1970), odgovorno lice DOO "Betoneks" Zaječar I.J. (1982) i odgovorno lice AD "PUT" Zaječar i Z.J. (1954).
Postoje osnovi sumnje da je B.S., koji je, ispred grada, bio angažovan za vršenje stručnog nadžora, tokom 2014. i 2015. godine overavao lažne privremene situacije koje su sačinjavali osumnjičeni Z.J. i I.V., a na osnovu kojih su oni gradu Zaječaru fakturisali radove koje nisu izveli.
Takođe u u Zaječaru, policija je uhapsila tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit, falsifikovanje službene isprave i dva krivična dela poreska utaja. Uhapšeni su odgovorno lice DOO ''ABS Gradnja'' Zaječar A.T. (1976), odgovorno lice DOO ''Milić Limitid'' D.V. (1967) i odgovorno lice DOO ''Enterijer Jovanović'' B.J. (1972).
Postoje osnovi sumnje da su A.T., D.V. i B.J. tokom 2015. i 2016. godine, podnosili poreske prijave neistinitih sadržina u kojima su prikazivali fakture sa cenama višestruko uvećanim od tržišnih, fiktivne fakture o navodnoj prodaji građevinskog materijala koji je prethodno prodat na ''crno", kao i radove koje nisu izvršili.
Na osnovu tih faktura, kako se sumnja, ostvarivali su prava na odbitak prethodnog poreza i povraćaj PDV-a, čime su sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist od 9.293.358 dinara i oštetili budžet Republike Srbije za 6.628.698 dinara.
Beogradska policija je u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, uhapsila šest zaposlenih u javnom preduzeću ''Železnice Srbije'' i još četiri osobe osumnjičene da su od januara 2010. do oktobra 2013. godine proneverili veću količinu naftnih derivata i time ošetetili ?Železnice Srbije" za 825.785.086 dinara.
Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo pronevera i pronevera u pomaganju uhapšeni su zaposleni u preduzeću "Železnice Srbije" I.V. (1973), D.T. (1948), Ž.Š. (1966), Lj.B. (1966), Č.Đ. (1965), S.J. (1953), kao i fizička lica M.K. (1984), B.M. (1981), Đ.N. (1955), odgovorno lice službe obezbeđenja "Ful protekt" M.Đ. (1970), odgovorno lice "Luks in agrar" G.P. (1963), dok je za jednim licem raspisana potraga.
Postoje osnovi sumnje da su zaposleni u ?Železnicima Srbije", naftne derivate dopremali u centralno skladište, koje se nalazi u Novom Sadu, a potom ga bez ijednog dokumenta istakali u cisterne, koje je dovozio i odvozio osumnjičeni Đ.N.
U sklopu aktivnosti usmerenih na preusmravanje nafnih derivata, krajem 2012. godine, kako se sumnja, u drugom magacinu u Novom Sadu po odobrenju osumnjičenog Ž.Š., rukovodioca Sekcije za prevoz robe Novi Sad, instaliran je nadžemni rezervoar, iako on nije osnovno sredstvo "Železnica Srbije" a.d., a nije bio ni adekvatno obezbeđen, niti je imao bilo kakvu svrhu za potrebe Železnica.
U cilju nastavaka iznošenja goriva, kako se sumnja I.V, zaposleni u Sektoru za nabavno stovarišne poslove, je nakon dobijanja potpisanih "dispozicija" od strane direktora Sektora za nabavke i centralna stovarišta, gorivo koje je bilo namenjeno centralnom skladištu mejlovima preusmeravao u magacin sa nadžemnim rezervoarom, iako je znao da navedena lokacija nikada nije zaprimala naftne derivate, već samo lož ulje za potrebe grejanja.
Ti naftni derivati, kako se sumnja, odvoženi su cisternom, a izlazak je evidentiran u knjigama kapije, koje je vodila služba obezbeđenja "Ful protekt".
Naftni derivati su potom, razduživani putem fiktivne materijalno finansijske dokumentacije, sa falsifikovanim potpisima, kako bi se proknjižili u materijalnom računovodstvu, fiktivno na Sekcije u okviru Železnica Srbije koje uopšte nisu iskazivali potrebe za naftnim derivatima.
Ukupno je proknjiženo 6.758.204 litara dizela D2, 258.552 litra lož ulja, 178.720 litara dizela i 156.359 litara evrodizela.
Osumnjičeni D.T, rukovodilac Sektora za stovarišne poslove, je ta dokumenta parafirao i kao ispravne prosleđivao materijalnom računovodstvu na knjiženje, iako je bio u obavezi da proveri verodostojnost potpisa nadžornih organa i iako je znao da se naftni derivati mogu jedino zaprimiti u centralnom skladištu.
Beogradska policija je uhapsila i rukovodioca jedne od ekspozitura banke ?Poštanska štedionica" u Vršcu i još sedam zaposlenih u toj filijali osumnjičenih da su sa računa 111 klijenata podizali novac i zadržavali ga za sebe.
Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili produženo krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica uhapšeni su rukovodilac ekspoziture D.S. (1973) i viši referenti V.T. (1957), Z.B. (1966), S.G. (1962), J.Ć. (1962), M.V. (1963), M.S. (1957) i B.S. (1956).
Postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni, koristeći službeni položaj i prekoračivši granice svojih ovlašćenja, od oktobra 2013. do juna 2016. godine, u više navrata sa službenih tekućih računa 111 fizičkih lica, neovlašćeno, bez znanja i saglasnosti vlasnika računa, koristeći se prethodno dobijenom informacijom da su navedeni računi u dužem periodu bili neaktivni, podigli 4.653.134 dinara.
Na nalozima za isplatu, kako se sumnja, falsifikovali su potpise vlasnika računa, a novac zadržavali za sebe. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kruševcu, u saradnji sa Posebnim tužilaštvom za visokotehnološki kriminal u Beogradu, uhapsili su D.N. (1980) i D. N. (1983) iz Zrenjanina, zbog postojanja osnova sumnje da su u saizvršilaštvu počinili krivično delo prevara.
Postoje osnovi sumnje da su sačinjavanjem lažnih elektronskih naloga za prenos novca, putem računara i računarske mreže neovlašćeno pristupili tekućem računu Javnog komunalnog preduzeća ''Kruševac" i sa njega izvršili prenos novca na svoje tekuće račune otvorene kod više poslovnih banaka.
Na taj način osumnjičeni su oštetili Javnog komunalno preduzeće ''Kruševac" za oko osam miliona dinara.
Policija iz Kikinde uhapsila je odgovorno lice DOO "MBG" Kikinda M.G. (1946) zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično delo prevara.
Postoje osnovi sumnje da su M.G. i još jedna osoba protiv koje je podneta krivična prijav u redovnom postupku, privrednom društvu "MBG Kikinda" transferisali više avansnih uplata u iznosu od 2.100.450 dinara na ime kupovine brašna, koje nije isporučeno preduzeću koje je izvršilo uplatu.
U Kragujevcu je policija uhapsila bivšeg stečajnog upravnika preduzeća "Zastava Kovačnica" P.J. (1960), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotreba položaja službenog lica.
Postoje osnovi sumnje da je P.J, u periodu od februara do septembra 2016. godine, zakl?učio više štetnih poslova sa jednim preduzećem iz Podgorice o kovanju i prodaji proizvoda iz asortimana preduzeća ''Zastava Kovačnica", po višetruko nižoj ceni od tržišne.
Osumnjičeni je na taj način preduzeću "Zastava Kovačnica" naneo štetu od 10.839.867 dinara. U Kragujevcu je uhapšen i zaposleni u ''Jugobanci - JU banke" AD Kosovska Mitrovica, ekspozitura Kragujevac, P.J. (1960), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo pronevera.
Postoje osnovi sumnje da je P.J. od januara 2016. do aprila 2017. godine, novac koji mu je bio poveren kao blagajniku prisvojio za sebe i to 4.180.534 dinara, 640 evra, 280 američkih dolara i 50 švajcarskih franaka.
U cilju prikrivanja krivičnog dela, kako se sumnja, P.J. je uredno knjižio stanje kretanja gotovine u svojoj dinarskoj i deviznoj blagajni, čime je za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist i oštetio ''Jugobanku - JU banku" AD Kosovska Mitrovica, ekspozitura u Kragujevcu. Policija u Kraljevu uhapsila je petoricu zaposlenih u javnom preduzeću "Šume Goč" zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja. Uhapšeni su čuvari šume S.N. (1977), D.Č. (1974), N.M. (1983), N.A. (1977) i šumski tehničar Lj. G. (1974). Osumnjičeni se terete da su tokom ove godine iz državne šume kojom gazduje preduzeće ''Šume Goč", u više navrata, jednom preduzeću iz Kraljeva prodali četinarske stubove za bandere i druge vrste drvnih sortimenata za 1.870.000 dinara.
Kako se sumnja, prodaju nisu evidentirali u preduzeću ?Šume Goč", ili su je evidentirali u manjem iznosu od stvarnog, a novac od prodaje su u celosti ili delimično zadržavali su za sebe.
U Smederevu je uhapšeno odgovorno lice privrednog društva ''Novi Silos - Silos'' DOO iz Kovina B.P. (1963), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
Postoje osnovi sumnje da je B.P. od jula 2015. do jula 2016. godine više od tone merkantilne pšenice, mimo Ugovora o skladištenju zaključenog sa vojnom ustanovom Dedinje, isporučio jednom novosadskom privrednom društvu.
Na taj način osumnjičeni je oštetio vojnu ustanovu ''Dedinje'' za 21.117.225 dinara, navela je policija.
Policija u Novom Pazaru, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u tom gradu, uhapsila je DŽ.M. (1973), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo prevara.
DŽ.M. se tereti da je oštećenima obećavao zaposlenje u Mešihatu Islamske zajednice u Srbiji, tražeći im zauzvrat, na osnovu falsifikovane dokumentacije koju su dobili od njega, da kod poslovnih banka podignu kredite. Iznose kredita oštećeni su davali osumnjičenom, a od jednog broja oštećenih Dž.M. je pozajmljivao novac pod izgovorom da mu je potreban za lečenje supruge i deteta za koje je tvrdio da boluju od karcinoma.
Osumnjičeni je na taj način oštetio 53 osobe za 23.702.221 dinara. U Novom Sadu uhapšeno je odgovorno lice privrednog društva "Sezam" iz Odžaka S.R. (1952), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo nedozvoljena trgovina i pranje novca.
Postoje osnovi sumnje da je S.R. na ''crnom tržištu'', od nepoznatih prodavaca, kupio 1,1 kilogram zlata vrednosti 3.105.663 dinara.
U knjigovodstvenoj dokumentaciji svog privrednog društva, koristeći neverodostojnu poslovnu dokumentaciju, S.R. je, kako se sumnja, lažno prikazao da je zlato nabavio na legalnom tržištu od dva privredna društava iz Beograda i Valjeva, protiv čijih odgovornih lica je podneta krivična prijava u redovnom postupku.
U Pančevu je uhapšena J. V. (1963), radnica u banci "Inteza" AD Beograd - ekspozitura Pančevo, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo pronevera.
Osumnjičena je, kako se sumnja, u toku 2016. i 2017. godine neovlašćeno podigla devizna novčana sredstva sa tekućih računa više klijenata, u ukupnom iznosu od 90.502 evra i 1.000 švajcarskih franaka, u dinarskoj protivvrednosti od 10.728.222 dinara.
Novac je zadržala za sebe, a pričinila štetu banci ?Inteza" AD Beograd. Policija je u Smederevu uhapsila Ž. D. (1975) i V. M. (965), bivša odgovorna lica u privrednom društvu za trgovinu i usluge ''UM-MERKATA'' DOO zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela poreska utaja i falsifikovanje službene isprave.
Sumnja se da su njih dvoje, u periodu od 2012. do 2016 godine, u nameri da izbegnu obračun i plaćanje doprinosa, izvršili isplatu zarada zaposlenim radnicima u gotovom novcu, bez evidentiranja isplata neto zarada u poslovnim knjigama i bez utvrđivanja i plaćanja poreza po odbitku u momentu isplate zarada.
Time su izbegli plaćanje poreskih obaveza u ukupnom iznosu od 7.010.529 dinara U Smederevu je uhapšen I. I. (1979), dok je policija krivičnu prijavu u redovnom postupku podnela protiv odgovornog lica ugostiteljske radnje ''Hell Z'', odgovornog lica objekta ''Kafana kod Rajke'' i odgovornog lica ugostiteljskog objekta ''TDI Cafee''.
Krivicna prijava je podneta zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica, poreska utaja, nedozvoljena proizvodnja, obmanjivanje kupaca, neovlašćena upotreba tuđeg poslovnog imena i druge posebne oznake robe ili usluga i povreda prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja I.I. je, kako se sumnja, tokom 2017. godine izvršio promet robe na ''crno'' u vrednosti od 4.017.359 dinara, čime je izbegao plaćanje poreskih obaveza u iznosu od 803.472 dinara.
Takođe je neovlašćeno proizveo oko 14.838 flašica zapremine 0,25 litara bezalkoholnog pića robnih marki ''Coca Cola'', ''Sćweppes bitter lemon'', ''Sćweppes tonic'' i prodao ih trojici osumnjičenih koji su u svojim objektima prodavali falsifikovano bezalkoholno piće.
U Kragujevcu su uhapšeni P. N. (1950) i Đ. N. (1979), odgovorna lica preduzeća ''Fruta pak'' DOO, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica, falsifikovanje službene isprave i poreska utaja.
Oni su, kako se sumnja, iskorišćavanjem službenog položaja odgovornih lica preduzeća ''Fruta pak',' koje je suinvestitor stambeno-poslovnog objekta u Kragujevcu, u toku 2011. godine, bez saglasnosti ''Erste banke" i bez evidentiranja u poslovnim knjigama, lokal od kojeg su napravljena tri stana - prodali fizičkim licima.
To su uradili iako su znali da je lokal dat pod hipoteku kod navedene banke kao instrument obezbeđenja kratkoročnog revolving kredita.
Time su pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 14.978.070 dinara, za koliko su oštetili vlasnike stanova i budžet Republike Srbije na ime neuplaćenog PDV-a.
Policja u Pirotu uhapsila je M. Đ. (1947), odgovorno lice agencije ''Mara", dok je krivična prijava u redovnom postupku podneta protiv radnika matične evidencije u Fondu PIO u Pirotu, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršenjem krivičnog dela zloupotreba službenog položaja pomaganjem oštetili Fond PIO za više od devet miliona dinara.
Oni su, kako se sumnja, u periodu od 1. avgusta 2008. do 14. novembra 2013. godine, sačinjavali i overavali obrasce o ostvarenom stažu za devet osoba, a potom te obrasce, bez uplaćenih doprinosa, verifikovali u Fondu PIO.
Na osnovu toga je ovim osobama upisan radni staž. Na ovaj način Fond PIO je oštećen za 9.430,610 dinara, za koliko je pribavljena imovinska korist ovim osobama.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Prokuplju uhapsili su B. S. (1967), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela prevara u osiguranju i falsifikovanje isprave .
B.S. se tereti da je podizao deviznu penziju svoje majke posle njene smrti u ukupnom iznosu oko 36.000 evra, za koliko je i oštetio Nemački penzioni fond.
U Novom Sadu u saradnji sa Poreskom policijom i Višim javnim tužilaštvom, policija je uhapsila bivše odgovorno lice privrednog društva "Novel" S. N.
U istom slučaju krivična prijavaje u redovnom postupku podneta protiv sadašnjeg odgovornog lica DOO "Novel", zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica, oštećenje poverilaca i poreska utaja.
Sumnja se da je S. N. tokom 2015. i 2016. godine doveo privredno društvo "Novel" u stanje nelikvidnosti i nemogućnosti izmirenja obaveza prema više poverilaca sa teritorije Srbije.
U cilju prikrivanja izvršenih krivičnih dela on je, kako se sumnja, sačinio i simulovani ugovor o prenosu udela svog privrednog društva na sadašnjeg odgovornog lica preduzeća "Novel" i protivzakonito otuđio nepokretnu imovinu i zalihe svog privrednog društva.
Na ovaj način sebi je pribavio protivpravnu imovinsku korist od 6.667.458 dinara, a poveriocima i Budžetu Republike Srbije naneo štetu u iznosu od najmanje 22.000.000 dinara.
Policija je u redovonom postupku (bez hapšenja) podnela i niz krivičnih prijava priotiv osumnjičenih za koruptivna krivična dela.
Sektor unutrašnje kontrole MUP-a je podneo krivične prijave protiv 12 osoba, među kojima je pet policijskih službenika iz MUP-a i Policijske uprave za grad Beograd i jedan bivši policajac, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo navođenje na overavanje neistinitog sadržaja pomaganjem.
Sumnja se da su oni turskim državljanima pomagali da, na osnovu falsifikovanih dokumenata - izvoda iz matične knjige rođenih i uverenja o državljanstvu Republike Srbije, izvrše prijavu prebivališta na njihovim adresama ili adresama njima bliskih lica.
Na osnovu ovih dokumenata i prijave prebivališta, turskim državljanima su izrađena i uručena biometrijska dokumenta po ubrzanoj proceduri.
Pripadnici MUP-a u Valjevu su po nalogu Višeg javnog tužilaštva, podneli dopunu krivične prijave protiv službenika za javne nabavke u okviru Gradske uprave za lokalni razvoj, privredu, urbanizam i komunalne poslove Valjeva i odgovornog lica SZR ''Simon" iz tog grada, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba službenog položaja i zloupotreba u vezi sa javnom nabavkom.
Postoje osnovi sumnje da su oni, u periodu od februara do aprila 2017. godine, kršili propise o javnim nabavkama i na nedozvoljen način dogovarali aktivnosti po pitanju raspisivanja, definisanja uslova i same realizacije postupka predmeta javne nabavke ''Radovi na rekonstrukciji i zameni kotla u OŠ ''Desanka Maksimović" Valjevo''.
Time su, kako navodi policija omogućili dodeljivanje ugovora o javnoj nabavci preduzeću ''Energy net solution" DOO Novi Sad u vrednosti od 16.016.666 dinara bez PDV-a, čiji je podizvođač bio SZR-STR ''Simon" Valjevo.
U Valjevu su po nalogu Višeg javnog tužilaštva podnete i dopune krivične prijave protiv bivšeg odgovornog lica Gradske uprave za lokalni razvoj, privredu, urbanizam i komunalne poslove Grada Valjeva, odgovornog lica Gradske uprave za društvene delatnosti, finansije, imovinske i inspekcijske poslove i bivšeg odgovornog lica ove Gradske uprave, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba službenog položaja.
Sumnja se da su oni, u periodu od avgusta 2016. do aprila 2017. godine, izvršili nabavku razne robe za potrebe Gradske uprave Valjevo od više privrednih subjekata sa područja Valjeva po višestruko većim cenama od tržišnih i nabavnih.
Time su vlasnicima privrednih društava omogućili pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu od 2.520.768 dinara, za koliko su oštetili budžet Gradske uprave Valjevo.
Polcija u Boru je podnela krivičnu prijavu protiv odgovornog lica preduzeća ''Graprom" DOO iz sela Brestovac opština Bor, odgovornog lica preduzeća "AP Radovanović" iz Bora i odgovornog lica preduzeća "S-Inžinjering" iz Bora, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo falsifikovanje službene isprave.
Oni se terete da su 2011. i 2012. godine izvodili zemljane i građavinske radove na prostoru ispred SRC ''Mladost" u Boru, bez potpisanog ugovora i dokumentacije za izvođenje radova, već je dokumentacija sačinjavana retroaktivno, odnosno nakon završenih radova 2012. godine.
Krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv policija iz Bora podnela i protiv dvojice bivših odgovornih lica FK ''Rudar", zbog postojanja osnova sumnje da izvršenjem krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica budžet opštine Bor oštetili za više od milion dinara.
Sumnja se da su njih dvojica tokom 2015. godine, novčana sredstva koja su FK ''Rudar" odobrena na osnovu Ugovora o sufinansiranju projekata/programa u oblasti sporta u opštini Bor, zakl?učenog sa opštinom Bor, koristili suprotno njihovoj nameni, a trošenje nisu evidentirali u poslovnim knjigama.
Time su sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 1.022.000 dinara, za koliko su oštetili budžet opštine Bor, navela je policija.
U Kraljevu je policija podnela krivičnu prijavu protiv saobraćajnog policajca iz tog grada i meštanina jednog mesta kod Kruševca, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela primanje i davanje mita.
Policijski službenik je, kako se sumnja, 1. novembra ove godine, od ovog meštanina primio poklon u vidu jedne novčanice u apoenu od 2.000 dinara, kako ne bi izvršio kontrolu njegovog kombija koji nije bio registrovan i u kome se nalazio veći broj putnika od dozvoljenog.
Sektor unutrašnje kontrole podneo je krivičnu prijavu protiv rukovodioca sektora u Policijskoj stanici Kovačica, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
On se tereti da je 20. novembra ove godine 2017. godine, u ranim jutarnjim časovima, dok je vršio obezbeđenje mesta događaja u jednom trgovinskom preduzeću u mestu Padina, gde je prethodno izvršeno krivično delo teška krađa, iz priručne kutije u radnom stolu kancelarije ukrao dve novčanice u apoenu od po 500 dinara, pribavivši sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 1000 dinara.
Policija je u Prijepolju je podnela krivičnu prijavu protiv odgovornog lica ''FAP Transport'' DOO Priboj, zbog postojanja osnova sumnje da je zloupotrebom položaja odgovornog lica matično preduzeće ''FAP Korporacija" AD Priboj oštetio za više od 10.000 evra. On se tereti da je, u periodu od 2008. do 2016. godine, opštinskim odborima dve političke stranke izdavao prostorije preduzeća ''FAP Transport" DOO, bez ugovora i mesečne nadoknade, koje su korišćene kao stranačke prostorije.
Time je matičnom preduzeću ''FAP Korporacija" AD Priboj naneo štetu u ukupnom iznosu od 10.800 evra bez PDV-a, navela je policija.
U isotm gradu, policija je podnela krivičnu prijavu protiv radnika JP ''Pošta Srbije", zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo pronevera.
On je, kako se sumnja, u više navrata prisvojio 131.995 dinara za isplatu penzija, tako što je na ime razduženja dostavio nalog za isplatu penzije jednoj osobi iz Prijepolja o navodnoj isplati, koji je sam neovlašćeno potpisao u ime tog korisnika penzije.
U Prijepolju je, kako se navodi, podneta i krivična prijava protiv jednog muškarca, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću.
On se, kako se sumnja, bavi kupoprodajom ogrevnog drveta bez registracije delatnosti kupoprodaje ogrevnog drveta kod Agencije za privredne registre.
Tako je od više osoba nabavio oko 150 prostornih metara ogrevnog drveta, koje je nameravao da, bez potrebne dokumentacije, preveze i proda u Novom Sadu i time ostvari korist u iznosu od 90.000 dinara.