AKTUELNO

Jedina žena u klana Slađana Sekulić je došla sa slobode, sa kosom ofarbanom u tamniju boju i gotovo izmenjenim ličnim opisom, odevena u crno, sa naočarima na licu i rukama u džepovima.

Tokom jučerašnjeg dana u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i ispred nje vladalo je vanredno stanje jer su se prvi put po hapšenju svi pripadnici klana Veljka Belivuka i Marka Miljkovića našli na jednom mestu, a prvi put su se sa njima oči u oči našli i članovi porodica njihovih žrtava, koji imaju status oštećenih.

Prvo pripremno ročište, od tri koliko je zakazano, trebalo je da počne u 14:30, a počelo je sa oko dva sata i 40 minuta zakašnjenja. Razlozi za toliko kašnjenje bili su bezbednosni.

Naime, kako se na optužnici nalazi 30 pripadnika klana Veljka Belivuka zvanog Velja Nevolja, a većina njih je dovedena iz pritvora u Centralnom zatvoru, bile su potrebne jake mere obezbeđenja kako za njihovo dovođenje tako i za uvođenje u sudnicu i raspoređivanje u istoj, da bi se izbegao eventualni konflikt ili pak komunikacija među njima.

Foto: Tanjug/Tara Radovanović, E-Stock/Miloš Rafailović, Tanjug/Rade Prelić

Kako nezvanično saznajemo, okrivljeni su sedeli jedni pored drugih, a svakog od njih čula su trojica stražara.

Četiri marice su stigle u zgradu u pratnji džipova oko 12:50, tada je blokiran i deo Ustaničke ulice, a poslednji pritvorenici su dovedeni tek oko 16 časova.

Vođe klana Belivuk i Miljković nisu dovođeni, jer se pritvorske jedinice u kojima su smešteni nalaz u zgradi suda, a četvoro njih je došlo sa slobode.

- Kada su ušli advokati oni su već bili unutra, sedeli su jedni do drugih, a obezbeđenje je bilo između njih kako bi sprečilo komunikaciju. Bili su oštećeni, familija, bilo je četiri ili pet žena, supruga ili majki, i njihovi advokati, prekoputa su sedeli. Isto tako su i zaštićeni svedoci sedeli sa svojim advokatima, ovi koji su sklopili sporazum sa Tužilaštvom, odvojeni od drugih okrivljenih - kaže je izbor dodaje da je među pripadnicima klana bilo komešanja:

"Među njima je bilo malo komešanja, dobacivanja, ali ništa specijalno".

PRVI PUT OVAKVE MERE

U zgradi je bio i veliki broj advokata, kako svaki od njih ima prava na pet branilaca, a došli su i članovi nekih porodica, koji u postupku imaju status oštećenih. Policije je bilo i oko Suda, pripadnici Žandarmerije naoružani dugim cevima bili su raspoređeni na ulazu i na ulici u neposrednoj blizini zgrade.

Foto: E-Stock/Aleksa Stanković

Osim toga, pripadnici policije su sa specijalno obučenim psima pretraživali najveću sudnicu Specijalnog suda, u kojoj je ročište trebalo da se održi, hodnik i prostorije oko nje.

- U Sudu u Ustaničkoj ovako nešto dosad nije viđeno. Ovo je prvi put da specijalci uvode pse u zgradu i da pre početka suđenja detaljno češljaju prostorije. To su verovatno radili iz predostrožnosti, kako bi utvrdili da neko pre početka nije uneo oružje ili eksploziv u zgradu - rekao je izvor "Blica" i dodaje da ovolike mere obezbeđenja nisu viđene još otkako se sudilo pripadnicima "zemunskog klana" za ubistvo premijera Zorana Đinđića.

PROCURELE FOTOGRAFIJE VOĐA KLANA

Kako je pripremno ročište bilo zatvoreno za javnost, juče nije bilo moguće videti pripadnike klana koji su u pritvoru, a oni koji su došli sa slobode bili su zamaskirani do neprepoznatljivosti, sa kapuljačama na glavi, hirurškim maskama, naočarima. Tako je u pratnji advokata Dragoša Cukavca došao Vladimir Dimitrijević.

Jedina žena u klana Slađana Sekulić je došla sa slobode, sa kosom ofarbanom u tamniju boju i gotovo izmenjenim ličnim opisom, odevena u crno, sa naočarima na licu i rukama u džepovima.

Uprkos tome, u javnost su procurele fotografije sa prvog ročišta na kojima se za govornicom vide vođe klana Belivuk i Miljković, koji su jedini izlazili pred sudiju da se izjasne sa su saglasni sa predlozima svojih branilaca o zahtevu za izuzeće sudskog veća.

- Prozvani su, utvrđen je identitet prisutnih i odmah je odbrana podnela zahtev za izuzeće sudskog veća i tužioca - kaže izvor.

Zbog procurelih fotografija biće podnete krivične prijave.

ODLOŽENO ROČIŠTE

Ročište je nakon toga odloženo, a branilac Dejan Lazarević je za medije rekao da je razlog za podnošenje takvog zahteva "nepravilnost u radu".

- Zahtev smo podneli zbog nepravilnosti u radu u toku istrage postupajućeg tužioca - rekao je.

Drugi Belivukov branilac Nikola Ristović je dodao kao razlog za zahtev, odnosno kao argument za nepravilnost na koju se pozivaju da su pisma njegovih klijenata otvarana i priložio jedno i da im nije bilo dozvoljeni da prisutvuju dokaznima radnjama.

Međutim, zahtev za izuzeće tužioca za organizovani kriminal Mladena Nenadića je Republičko javno tužilaštvo, kako je objavio "Blic", danas odbacilo.

Zahtev nije potkrepljen dokazima, ovo je urađeno zbog odugovlačenja procesa, ali pripremno ročište se sutra nastavlja - kažu za "Blic" u Republičkom javnom tužilaštvu.

Pripremno ročište u postupku protiv Veljka Belivuka, Marka Miljkovića i drugih okrivljenih koji se terete za pet ubistava, trgovinu drogom i druga teška krivična dela biće nastavljano 10. i 11. marta.