Fudbaleri Španije su prvi finalisti Evropskog prvenstva, pošto su na stadionu u Minhenu savladaliFrancusku rezultatom 2:1 (2:1).

Golove odluke postigli su Lamin Jamal u 21. minutu i Dani Olmo četiri minuta kasnije. Prvo poluvreme je počelo dinamično. Prštalo je na obe strane, a nakon što su Španci propustili priliku da povedu preko Fabijana Ruiza, stigla je kazna već u 9. minutu. Mbape je centrirao, a kolo Muani glavom savladao nemoćnog Simona.

Ovo nije demoralisalo Špance, naprotiv. Napali su još jače, a za to je stigla nagrada.

Lamin Jamal je u 21. minutu postigao najlepši gol prvenstva. Promešao je odbranu protivnika golobradi mladić, odapeo sa 25 metara u rašlje gola, lopta je okrznula stativu sa unutrašnje strane, a Menjon je samo ulepšao pogodak paradom.

Još nije prošla ni radost Španaca, a već su preokrenuli.

Velika gužva u kaznenom prostoru Francuske, najbolje se snašao Olmo koji je šutirao ka golu Francuza, Kunde je skrenuo loptu u svoju mrežu za potpuni preokret.

Iako je prvobitno na semaforu stajalo da je defanzivac Francuske postigao autogol, naknadno je pogodak upisan Olmu jer je lopta svakako išla u okvir gola.

U drugom delu igre ni jedni ni drugi nisu kalkulisali, Francuzi su po svaku cenu hteli do gola, ali je Simon odolevao. Španci su bili opasni iz kontre, a gledali smo stvarno odličnu utakmicu.

Mbape je lukavo pokušao po zemlji u 57. minutu, ali je siguran čuvar mreže Španije. Dembele je u 60. minutu zapretio, ali sa istim ishodom.

Napravio je Dešan trostruku izmenu u 63. minutu, ušao je Grizman umesto Kolo Muanija, a pritisak na Špance je bio sve veći.

Pokušavali su trikolori svim silama, ali bez gola. Pritisak je rastao kako se meč bližio kraju, ali Španci nisu popuštali. Bili su disciplinovani u defanzivi, a retko su grešili.

Najbolja prilika za Francuze u drugom poluvrmeneu došla je u 76. minutu, dugo je trajao napad, lopta je na kraju došla do Ernandeza, ali je on šutirao preko gola.

Pokušavali su na sve načine, ušao je i Žiru, ali nije vredelo.

Utakmica je produžena pet minuta, a nakon što je Vinčić svirao kraj usledilo je veliko slavlje!

Španija će u finalu igrati protiv pobednika meča Engleska - Holandija!

Tok meča:

Drugo poluvreme:

88. minut - Još dva minuta do nadoknade vremena, Španci čuvaju loptu.

86. minut - Velika prilika za Mbapea, ali šut preko gola!

83. minut - Laport je naleteo na Žirua i ostao da leži. Ukazuje mu se pomoć.

82. minut - Probao je Jamal ponovo levicom, tik preko prečke!

79. minut - Olivije Žiru ulazi umesto Dembelea. Francuska sve karte baca na napad.

76. minut - Najbolja prilika u drugom poluvremenu za Francuze, dugo je trajala akcija, na kraju je šutirao Ernandez, ali preko gola.

73. minut - Korner za Francuze. Dembele je centrirao, ali bez opasnosti po gol Simona.

63. minut - Dobra prilika za Upamekana, šutirao je glavom, ali preko gola Španije.

62. minut - Trostruka izmena u Francuskoj. Grizman, Kamavinga i Barkola menjaju Kolo Muanija, Kantea i Rabioa!

60. minut - Žuti karton za Čuamenija, oštro je startovao nad Moratom.

59. minut - Dembele je zapretio, ali je Simon siguran.

58. minut - Navijač je utrčao na teren, želeo je selfi sa Mbapeom, ali je brzo reagovala redarska služba, pa je meč nastavljen.

57. minut - Vivian menja Hesusa Navasa. Isusni bek ima žuti karton i sigurno je to jedan od razloga što napušta teren

57. minut - Pokušao je lukavo Mbape po zemlji, ali siguran Simon.

53. minut - Dobra prilika za Francusku, Kante je uposlio Kundea, ovaj ubacio po zemlji, ali Laport izbija u korner. Čuameni je skočio posle kornera, samo do Simona!

50. minut - Još jedan opasan napad Španije, Kukurelja je ubacio u kazneni prostor, Upamekano izbacuje loptu u aut.

47. minut - Kakva šansa za Španiju, poletela je dijagonala ka brzonogom krilnom napadaču Niku Vilijamsu, ali je Menjon poput desnog beka intervenisao van kaznenog prostora.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme!

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Prvo poluvreme:

45. minut - Bližimo se odmoru, dva minuta nadoknade!

39. minut - Novi korner za Francuze. Navas je reagovao posle centaršuta Dembelea!

38. minut - Prvi korner za Francuze, centrirao je Dembele, ali Laport otklanja opasnost!

35. minut - Oštar start Ernandeza nad Jamalom. Sve je u redu sa strelcem izjednačujućeg pogotka.

33. minut - Gledamo utakmicu dostojnu finala Evropskog prvenstva. Oba tima napadaju, znaju šta žele, a sve pršti!

28. minut - Kakvu utakmicu gledamo u Minhenu, sve pršti! Francuzi su se oporavili od šoka i sada napadaju!

25. minut - GOOOOL, BLICKRIG. Olmo je izbacio Čuamenija, šutirao, a Kunde je ubacio loptu u svoju mrežu!

21. minut - Lamin Jamal je postigao najlepši gol Evropskog prvenstva! Zamešao je golobradi mladić odbranu Francuske, opalio je sa 25 metara u gornji levi ugao, a Menjon je paradom samo ulepšao majstoriju! Podsetićemo, ovaj mladić ima 16 godina! Nestvarno!

19. minut - Velika prilika za Francusku, Mbape je šutirao, ali su njegov šut blokirali defanzivci Španije.

17. minut - Dinamična utakmica u Minhenu, Francuzi su se povukli posle postignutog gola, ali prete iz kontre.

14. minut - Žuti karton za Hesusa Navasa, srušio je Rabioa na 30 metara od gola i sprečio opasnu kontru!

9. minut - GOOOL, Kolo Muani glavom šokirao Špance! Sjajno je Kilijan Mbape centrirao, a Muani se poklonio i savladao Simona! Ovo je PRVI gol iz igra ze Francuze na ovom prvenstvu.

7. minut - Francuska publika zviždi štoperu Španije Ameriku Laoprtu. Naime, Laport je prošao sve selekcije francuskog nacionalnog tima, nije dobio šansu u seniorima, te je odlučio da promeni fudbalsko državljanstvo, a navijači mu to očigledno nisu oprostili!

5. minut - Novi opasan napad Španije, Ruiz je pokušao glavom, ali preko prečke!

3. minut - Prva opasnost pred golom Francuske, Fabijan Ruiz je centrirao, ali Jamal nije uspeo da zahvati loptu!

1. minut - Počeo je meč u Minhenu!

Sastavi za večerašnju utakmicu:

Španija: Unai Simon, Navas, Naćo, Laport, Kukurelja, Rodri, Fabijan Ruiz, Jamal, Olmo, Vilijams, Morata. Francuska: Manjan, Kunde, Saliba, Upamekano, Ernandez, Kante, Čuameni, Kamavinga, Dembele, Kolo Muani, Embape.

Autor: Marija Radić