Posle boljeg izvođenja penala Engleska se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva.

Totalna uspavanka u prvih 45 minuta igre, bez šansi za gol na obe strane. Spor i dosadan fudbal, baš kakav su Englezi igrali i tokom grupne faze.

U nastavku meča viđen je bolji fudbal. Švajcarci su poveli golom Embola u 75. minutu da bi Englezi odgovorili samo nekoliko minuta kasnije, tačnije u 81. minutu kada je Saka pogodio fenomenalno šutem izvan šesnaesterca.

Tokom prvog i drugog produžetka bili su bolji Švajcarci, ali nisu uspeli u tom periodu da stignu do gola i pre penala reše pitanje pobednika u ovom četvrtfinalu.

Penal serija je počela šutem Engleza. Svi njihovi igrači su bili precizni, dok je kod Švajcarske tragičar bio fudbaler Mančester sitija Akanđi, koji je promašio.

Engleska se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva!

Penali:

5:3 -Arnold pogađa! Engleska je u polufinalu Evropskog prvenstva

4:3 - Amduni ostavlja nadu Švajcarcima da mogu da preokrenu

4:2 - Ajvan Toni pogađa bez obzira na to što je Zomer pogodio stranu!

3:2 - Dobar penal Šaćirija. Pogodio je Pikford stranu, ali je šut bio dovoljno dobar!

3:1 - Saka postiže gol za 3:1.

2:1 - Šer šalje golmana na jednu, a loptu u drugu stranu!

2:0 - Belingem pogađa za dva gola prednosti

1:0 - Brani Pikford Akanđiju. Loše je šutirao i Englez mu je lako odbranio!

1:0 - Palmer otvara seriju golom!

2.Produžetak

120.minut - Kraj produžetaka! Šutiraće se penali.

118.minut - Menja i Murat Jakin. U igri su Amduni i Sijero, a izašli su Ebišer i Frojler.

118.minut - Neverovatan pokušaj Šaćirija. Malo je falilo da direktno iz kornera postigne gol. Lopta je udarilo u stativu tako da su Englezi imali mnogo sreće.

115.minut - Ponovo menja Sautgejt, izlazi Foden, a u igri je Aleksander-Arnold.

113.minut - Šansa za Švajcarsku! Imao je priliku Vidmer da šutira iz dobre pozicije, ali su defanzivci "gordog albiona" to uspeli da izblokiraju!

109.minut - Izmene u obe ekipe. U Švajcarskoj Šaćiri umesto Emboloa, a u Engleskoj Toni umesto Kejna.

105.minut - Počeo je drugi produžetak!

1.Produžetak

105.minut - Kraj prvog produžetka. Ništa se značajnije nije desilo u ovih prvih 15 minuta.

102.minut - Šutirao je Belingem sa ivice šesnaesterca, ali je izblokiran pa je to lako uhvatio čuvar mreže "sajdžija".

100.minut - Nekoliko sjajnih poteza Ezea, nanizao je trojicu igrača pre nego što ga je oborio Šer.

95.minut - Sjajan udarac Rajsa sa 25 metara koji je Zomer krajnjim naporom odbranio!

90.minut - Počeo je prvi produžetak u Diseldorfu!

2. POLUVREME

88.minut - Opasan šut Ezea, mogao je mnogo bolje iz te situacije, jer je imao solidnu poziciju.

85.minut - Žuti karton za Vidmera nakon faula nad Palmerom.

80. minut - 1:1, ekspresan odgovor Engleske! Šutirao je Saka sa ivice šesnaesterca i pogodio dalji ugao Zomera koji je bio pokriven!

77. minut - Trostruka izmena u Engleskoj. Izašli su Meinu, Tripije i Konsa a u igri su Šo, Palmer i Eze.

75.minut - 1:0 vodi Švajcarska, strelac je Embolo. Ubacio je loptu u peterac Ndoje, a špic "sajdžija" prosledio loptu u mrežu!

67.minut - Žuti karton za Harija Kejna, jer je udario rukom u građenju Akanđija.

62.minut - Švajcarska više napada, ali bez konkretnog udarca na gol, pokazuju veću želju da dođu do gola.

56.minut - Dobar centaršut Rodrigeza ka Embolou koji je bio blizu lopte, ali je Konsa uspeo da mu zasmeta dovoljno da ne zahvati loptu.

50.minut - Prvi udarac na utakmici! Probao je Embolo iz okreta, ali je praktično samo dodao loptu Pikfordu!

46. minut - Počelo je drugo poluvreme!

1. POLUVREME

45. minut - Kraj prvog poluvremena!

43.minut - Još uvek se ništa ne dešava na terenu, ekipe kao da jedva čekaju poluvreme.

38.minut - Veoma dosadna i jalova igra, bez bilo kakvog većeg uzbuđenja za skoro 40 minuta utakmice.

33.minut - Prvi žuti karton na utakmici. Dobio ga je Fabijan Šer posle faula nad Belingemom.

27.minut - Ravnopravna borba dve ekipe, bez bilo kakvih uzbuđenja. Ekipe na smenu kruže oko bloka protivnika.

21.minut - Treći put Saka prolazi Ebišera. Poslao je loptu u srce šesnaesterca, ali je Šer dobro reagovao.

18.minut - Dobar prodor Meinua, prošao je dvojicu, ali je Akanđi stigao da ga zagradi.

14.minut - Prva udarac Engleza. Šutirao je Rajs sa 20 metara, ali su štoperi Švajcarske to izblokirali.

10.minut - Napadaju Švajcarci, centrirao je Rider, ali je ispred Emboloa izbacio Stouns.

9.minut - Prvo uzbuđenje. Probio je Vargas po desnoj strani, zavrnuo je povratnu, ali je na mestu bio Voker.

5.minut - Ništa značajnije se za sada ne dešava na terenu. Početno ispitivanje snaga.

1.minut - Počela je utakmica u Diseldorfu!

ENGLESKA - ŠVAJCARSKA 0:0

Stadion: Fortuna Dizeldorf

Sudija: Danijele Orsato

SASTAVI

Engleska: Pikford - Voker, Stouns, Konsa - Tripije, Mainu, Rajs, Saka - Foden, Belingem - Kejn.

Švajcarska: Zomer - Rodrigez, Akanđi, Šar - Rider, Frojler, Abišer, Džaka - Vargas, Ndoj, Embolo.

Četvrtfinale Evropskog prvenstva nastavlja se utakmicom Engleska-Švajcarska, a nema sumnje da nas u Dizeldorfu očekuje pravi spektakl od 18.00.

"Gordi albion" jeste favorit u ovom susretu, ali tu ulogu apsolutno nisu opravdali dosadašnjim igrama na prvenstvu gde slobodno moćemo reći da verovatno ni oni sami ne znaju kako su došli do ovog dela takmičenja.

Kada je reč o "sajdžijama" o njima vlada potpuno drugačija slika. Izuzetno lepršavom, čvrstom i pametnom igrom zaslužili su ovakav plasman i opravdali mišljenje da su definitivno jedna od boljih reprezentacija iz Evrope.

U osmini finala autoritativnom igrom savladali su Italijane koji se na terenu apsolutno ništa nisu pitali i pobednik se nije dovodio u pitanje.

Izabranici Gereta Sautgejta su se provukli kroz "iglene uši" u duelu u osmini finala sa Slovačkom pa će definitivno morati da pokažu nešto na ovom takmičenju.

U svakom slučaju pun stadion u Dizeldorfu dočekaće Švajcarsku budući da je po raznim procenama doputovalo oko 40.000 Engleza, ali će i alpska zemlja imati svoju podršku.

Autor: Jovana Nerić