Roboti će najkasnije do 2025. obavljati 52 odsto postojećih poslova, gotovo dvostruko više nego danas, pokazalo je istraivanje Svetskog ekonomskog foruma (WEF).
Hina je objavila da se istraivanje zasniva na anketi u kojoj su učestvovali direktori kadrovskih slubi i ostali visoko rangirani čelnici niza kompanija iz celog sveta s učešćem u globalnom BDP-u od 70 odsto.
Prema njihovoj proceni, "mašine će do 2025. godine obavljati vie od polovine postojećih zadataka na radnom mestu dok ih danas obavljaju 29 odsto".
U danas objavljenom istraživanju WEF pod nazivom "Budućnost radnih mesta 2018", procenjuje se da bi istovremeno ljudi mogli da dobiju "nove uloge", što će od njih zahtevati prekvalifikaciju kako bi drali korak sa "seizmičkim promenama" u radu s mainama i kompjuterskim programima.
Brze promene maina i algoritama, računarskih procesa usmerenih na reavanje problema, "mogle bi da kreiraju 133 miliona novih uloga koje će zameniti 75 miliona izgledno ugaenih u razdoblju od danas do 2022. godine".
Navodi se da autori izvetaja predviđaju da će roboti brzo zameniti ljude u računovodstvu, upravljanju klijentima, te u industrijskom, potanskom i sekretarskom sektoru.
Paralelno bi trebala da poraste potranja za poslovima koji zahtevaju "ljudske vetine", poput prodaje, marketinga i odnosa s klijentima, kao i elektronske trgovine i drutvenih medija.
U izveštaju se navodi da će veliki izazov biti prekvalifikacija radnika, koji će biti pod pritiskom da usvoje nove vetine, posebno na području "kreativnosti, kritičnog miljenja i uveravanja".
Autori naglaavaju da će do 2022. godine posebno snana biti potreba za prekvalifikacijom radnika u aviosaobraćaju, sektoru putovanja i turizma i ističu opti trend kontinuiranog učenja i prilagođavanja.
U izvetaju WEF-a vladama se, pak, savetuje da pripreme programe podrke za radnike i zajednice, ugroene "značajnim promenama" u kvalitetu i trajnosti novih poslova.