AKTUELNO

Srpska pravoslavna crkva i vernici proslavljaju Svetog Iliju, u narodu poznatog i kao Sveti Ilija Gromovnik.

Iako većina malo zna o njegovom pravom životu, proslavljanje Svetog Ilije je ukorenjeno duboko u tradiciju srpskog naroda.

Ono što je za Slovene bio Perun, to je za Srbe Sveti Ilija, a ako znamo da su Srbi upravo iz mnogobožačke slovenske religije prešli na hrišćanstvo, jasno je zašto se pridaje toliki značaj ovom svetitelju.

Smatra se da je prelaskom na hrišćanstvo, srpski narod osobine starog Boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima, pripisao Svetom Iliji.

Zbog toga veliki broj običaja i verovanja potiče još iz prethiršćanskog vremena, a prorok Ilija se još naziva i Gromovnik.

Prema narodnoj tradiciji, Sveti Ilija se vozi u vatrenim kolima koja vuku četiri konja, iz čijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima. Kada na Svetog Iliju pucaju gromovi narod kaže da to svetac gađa đavole, pa se ne valja krstiti da se đavo ne bi sakrio pod krst u koji grom ne udara. Takođe, narod kaže, treba dobro gledati mesto gde grom udari jer je to znak da se tu krije nečastivi.

Foto: Tanjug/Oksana Toskić

Sveti Ilija Gromovnik pada u najsušnije i najtoplije doba godine. Postoji priča da je upravo Ilija taj koji određuje kada i gde će padati kiša, a kada će da bude suša. Zbog toga se i do danas u seoskim krajevima zadržao običaj da se na Svetog Iliju nikako ne radi u polju, da se ne bi navukao gnev svetitelja. Ipak, veruje se da posle njega lepo polako prolazi, pa je iz davnina ostala i poznata izreka: „Od Svetog Ilije, sunce sve milije”.

Med koji se vadi na Ilindan služi kao lek, pa ako znate nekog pčelara, obavezno ga na ovaj dan uzmite. Narod veruje da majke njime treba da namažu decu po obrazima kako bi bila zdrava.

Na dan kad se slavi Sveti Ilija u dosta gradova i sela organizuju se vašari, a on spada u najpoštovanije svetitelje među Srbima, rame uz rame sa Svetim Nikolom, Svetim Đorđem i ostalima.

Predanje kaže da se Sveti Ilija vazneo na nebo i da je i dalje živ, pa ga nazivaju živim svecem. On će, prema verovanju, biti preteča drugog dolaska Hristovog u koji veruju pripadnici ove religije.

Na ikonama se Sveti Ilija predstavlja ili kako na vatrenim kolima ide na nebo, ili kako drži nož u ruci kao znak da je njime poklano 450 lažnih Valovih zreca na brdu Kamil, ili kako sedi u pećini gde se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.

Foto: Wikipedia

Sveti Ilija se smatra zaštitnikom električara, kožara, vozača, terzija, grnčara, puškara, zlatara, taksista, vodeničara i autolimara. Na Svetog Iliju se nikako ne treba kupati u reci i tražiti osveženje u njenim dubinama jer po predanju voda na ovaj dan čudnim šumom "doziva" svoje žrtve.

Takođe nije dobro ulaziti u vinograde. Takođe treba izbegavati i rad u polju kako sunce ne bi sagorelo useve.

Sveti Ilija je u Srbiji bio slava vazduhoplovaca, obnarodovana ukazom iz 1924. godine. Međutim, nakon propasti kraljevine Jugoslavije i dolaska komunista na vlast, slava je prestala da se poštuje. Sveti Ilija 1992. godine ponovo postaje slava vazduhoplovaca.

Sveti Ilija slavi se sa ogromnim strahopoštovanjem, a poznato je da ovaj dan praznuju i brojni muslimani.

Pročitajte još: BOŽJE ČUDO! Trudnica stradala u saobraćajnoj nesreći, beba izletela iz stomaka, ŽIVA I ZDRAVA! (VIDEO)

#Praznik

#Sveti Ilija

'