Naši turisti uhvatili su kamerom na Kipru veoma otrovnu ribu koja se zove "Srebrnasta naduvača". Ova vrste ribe je veoma otrovna zbog tetrodotoxina koji imaju u sebi, a koji je jedan od najjačih bioloških i toksina uopšte.
Međutim, ona pre svega predstavlja opasnost po morski ekosistem, manje po ljude. Da bi se čovek otrovao on mora da jede ovu vrstu ribe, a ona neće da ujeda ukoliko je čovek ne dira. Ne kreće se po plićacima, već samo u dubinama.
Na Kipru su vlasti započele organizaciju takmičenja u podvodnom ribolovu kako bi smanjile broj ovih riba, nudeći finansijske nagrade za njihovo uklanjanje.
Ovakve mere su deo šire strategije za kontrolu populacije invazivnih vrsta i zaštitu lokalnih ekosistema. Ova situacija zahteva hitne akcije za upravljanje i kontrolu širenja invazivnih vrsta kako bi se očuvala biološka raznovrsnost i stabilnost morskih ekosistema u Grčkoj i celom Mediteranu.
Morski toplotni talasi izazvani klimatskim promenama dovode do ugrožavajućih invazivnih riba i meduza u grčke vode, menjajući morski biodiverzitet. Klimatske promene prisiljavaju ribe iz Indijskog okeana i Pacifika da migriraju iz toplijih u hladnije vode, poput onih u Mediteranu, piše Nikana.gr.
Na svom putu prema zapadu, prolaze kroz Suecki kanal. Ove egzotične vrste koje dolaze iz istočnih voda nazivaju se invazivnim ribama, jer njihovo prisustvo i ponašanje narušavaju mediteranski morski ekosistem.
Invazivne vrste poput srebrnaste napuhače (Lagocephalus sceleratus) predstavljaju ozbiljan problem za lokalne ekosisteme. Ova riba nema prirodnih predatora u Mediteranu.
Autor: Jovana Nerić