Zlato je ove godine dominiralo naslovima u medijama zbog neverovatnog rasta, beležeći povećanje cene od skoro 30% u odnosu na prošlu godinu. Trenutno se njegova cena kreće oko 2600 dolara po unci, u trenutku pisanja ovog članka. Mnogi pojedinci, investitori i centralne banke okreću se zlatu iz različitih razloga, kao što su globalna nestabilnost, loše ekonomske prognoze i povećane tenzije širom sveta.
Bez obzira na to da li ulažete u fizičko investiciono zlato ili u ETF fondove povezane sa zlatom, zlato mora doći iz određenog izvora. Zbog toga ćemo navesti najveće, najpouzdanije i najpoznatije rafinerije zlata na svetu.
Investiciono zlato i LBMA
Pre nego što predstavimo rafinerije, važno je razumeti šta one proizvode. Investiciono zlato dolazi u dva oblika – poluge i zlatnici. Svaka od ovih formi ima zakonski definisane standarde proizvodnje koje je potrebno strogo poštovati. Za razliku od poluge, zlatnik ima nešto više zakonski definisanih parametara. Pored toga, sve svetski poznate rafinerije akreditovane su od strane Londonskog tržišta plemenitih metala (LBMA - London bullion market association).
LBMA je glavni autoritet u proizvodnji plemenitih metala. Oni postavljaju stroge standarde za proizvodnju, kontrolu kvaliteta, poreklo metala i još mnogo toga.
Kada je rafinerija akreditovana od strane LBMA, to znači da proizvodi plemenite metale najvišeg kvaliteta koji se trguju, kupuju i prodaju širom sveta.
Tri najveće rafinerije na svetu
Postoji 65 rafinerija zlata i 81 rafinerija srebra u svetu koje su akreditovane od strane LBMA. Međutim, njihov kapacitet proizvodnje i veličina kompanija variraju. U ovom tekstu rangiramo ih prema godišnjoj proizvodnji zlata. Kao što ćete videti, švajcarske rafinerije dominiraju ovom industrijom.
Valcambi
Ovaj švajcarski gigant je najveća rafinerija na svetu, sa godišnjim kapacitetom proizvodnje od preko 1400 tona zlata. Kompanija posluje već više od 60 godina u Švajcarskoj i poznata je širom sveta po kvalitetu, vrhunskoj usluzi i proizvodima. Njihove poluge i kovanice tražene su širom sveta zbog kvaliteta i doslednosti.
Tokom svoje 60-godišnje istorije, Valcambi se fokusirao isključivo na rafiniranje plemenitih metala. Njihov uspeh i reputacija zasnivaju se na posvećenosti zaposlenima, klijentima i globalnoj industriji plemenitih metala.
Proizvode poluge različitih težina, od 1 grama pa sve do 400 unci (12.5kg).
Metalor
Još jedna švajcarska rafinerija na listi, Metalor ima dugu istoriju i posluje od 1852. godine. Metalor ima godišnji kapacitet proizvodnje od oko 800 tona zlata. Oni snabdevaju plemenitim metalima većinu švajcarskih proizvođača luksuznih satova i nakita. Osim toga, oni su i veliki proizvođač zlatnih poluga i kovanica.
Iako je kompanija švajcarska, u vlasništvu je japanskog konglomerata za plemenite metale Tanaka Kikinzoku Group.
PAMP
PAMP je još jedna švajcarska rafinerija koja je gigant u industriji plemenitih metala. Njihov godišnji kapacitet proizvodnje zlata iznosi preko 450 tona. PAMP poluge su cenjene među investitorima zbog umetničkih motiva na samim polugama, posebno poluge serije Fortuna.
Kompanija je počela s radom 1977. godine, proizvodeći kvalitetne zlatne legure za švajcarsku industriju luksuznog nakita, ali su tokom godina proširili delatnost i postali jedan od najvećih proizvođača zlata na svetu.
Pored proizvodnje plemenitih metala, sve navedene rafinerije nude i profesionalne usluge analize metala, recikliraju zlato i posvećene su principima održive proizvodnje zlata koje propisuje LBMA.
Zaključak
Uz desetine rafinerija koje posluju širom sveta i sa zlatom koje postaje sve popularnija investicija, važno je ulagati u proizvode najpouzdanijih i najkvalitetnijih proizvođača.
Osim ovih velikih švajcarskih proizvođača, postoji još mnogo rafinerija i kovnica širom sveta koje su univerzalno poznate, kao što su Austrijska kovnica (proizvođač dukata Franc Jozef i zlatnika Bečka filharmonija), Britanska kraljevska kovnica (proizvođač kovanica Souveran i Britannia), Perth Mint, Argor-Heraeus i mnoge druge.
Najvažnije je da, kada kupujete fizičko investiciono zlato, ono dolazi iz LBMA akreditovane rafinerije i da ga kupujete od trgovca koji ima direktnu saradnju sa samom rafinerijom. Na taj način garantujete autentičnost i kvalitet proizvoda.
Autor: Dubravka Bošković