Zimski praznici su prilika kada mnogi odlaze u inostranstvo na odmor ili u posetu rodbini.
Dobro je znati šta sme da se prenese preko granice i za šta postoje ograničenja. Carinska uprava Hrvatske na svojim službenim internetskim stranicama donosi detaljna uputstva o tome šta je dopušteno, a šta nije dozvoljeno prenositi preko granice.
Lekovi
Unošenje lekova za lične potrebe putnika moguće je preneti preko granice ali u količinama potrebnim najviše za lečenje do mesec dana (uz uslov da su lekovi odobreni od nadležnih tela zemlje proizvođača) i to uz posedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije, odnosno popisa istorije bolesti ili potvrde lekara.
Unošenje lekova koji sadrže drogu, takođe za lične potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za lečenje do najviše 5 dana, i to takođe uz posedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja leka.
Ako se radi o osobama koje su na supstitucijskoj terapiji bolesti zavisnosti, odnosno terapiji malignih bolesti, količina leka može biti za 15 dana lične upotrebe. Osobe sa prebivalištem, odnosno boravištem u Republici Hrvatskoj koje putuju u države Šengenskog prostora smeju da posediju lek koji sadrži drogu u količini nužnoj za ličnu upotrebu u trajanju do najviše 30 dana na osnovu potvrde koju je na propisanom obrascu izdao ovlašćeni lekar.
Bilje i seme
Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podleže zabranama i ograničenjima uvoza u skladu sa posebnim propisima EU o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU i održali ih zdravim.
Na stranicama Carinske uprave nalazi se i popis biljaka čiji je unos u EU zabranjen. Generalno, seme i/ili bilje za sadnju koje čini deo ličnogprtljage putnika dopušteno je uvoziti u EU uz fitosanitarni sertifikat izdat od nadležnog fitosanitarnog tela zemlje iz koje putnici dolaze. Pri tome, putnik je obavezan da podnese prijavu za fitosanitarni pregled semena i bilja za sadnju na graničnoj kontrolnoj stanici, koju obavlja fitosanitarni inspektori Državnog inspektorata RH. Granične kontrolne stanice u RH na kojima se obavljaju službene kontrole bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta jesu Bajakovo, Karasovići, Nova Sela, Ploče (pomorska luka), Rijeka (pomorska luka), Stara Gradiška i Zagreb – aerodrom. Uvoz semena i bilja za sadnju u ličnom prtljagu putnika nije dopušten preko drugih graničnih prelaza RH.
Seme i bilje za sadnju koje je na popisu zabranjenih vrsta i za koje nije obavljen obavezni fitosanitarni pregled obavezno se oduzimaju putniku. Voće izuzeto od navedenih fitosanitarnih propisa i za njih nije potreban fitosanitarni sertifikat:
- ananas, svež ili suv
- kokosov orah, svež ili suv, nezavisno da li je oljušten ili ne
- durian
- banane, uključujući banane za kuvanje, sveže ili suve
- urme, sveže ili suve.
Oružje
Hrvatski državljani i državljani trećih zemalja prilikom prelaska državne granice dužni su da oružje i pripadajuću municiju prijave graničnoj policiji.
Unos i iznos oružja i municija preko državne granice dopustiti će se samo ako je putnik unos prethodno prijavio graničnoj policiji i za njega dobio odgovarajuće odobrenje (za vrste oružja i municije za koje nije potrebno odobrenje, granična policija mora overiti ispravu o nabavci-račun). Iznošenje oružja i municije može se izvršiti samo uz posedovanje oružnog lista. Putnici koji imaju boravište u inostranstvu mogu radi lova privremeno unositi lovačko oružje i municiju ako im je ono upisano u putnu ispravu, a u protivnom moraju imati odgovarajuće zasebno odobrenje stanice granične policije na posebnom obrascu.
Hrvatski državljani koji iznose oružje i pripadajuću municiju u treće zemlje i državljani trećih zemalja koji unose oružje i pripadajuće municiju u Republiku Hrvatsku mogu u svrhu lova preko državne granice prenositi do tri komada lovačkog oružja, 500 komada municije za lovačko oružje sa glatkim cevima te 100 komada municije za lovačko oružje sa užlijebljenim cevima, bez mogućnosti prodaje oružja i municije. Oružje i pripadajuća municija može se prenositi preko državne granice samo na međunarodnim graničnim prijelazima, osim ako međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
Hrana
Putnici u ličnom prtljagu mogu unositi, bez pregleda graničnog veterinarskog inspektora, 20 kilograma ribarskih proizvoda po osobi iz trećih zemalja, kao što su BiH, Srbija i Crna Gora. Uslov je da svežoj ribi bude izvađena utroba. Meso, mleko i njihovi proizvodi iz trećih zemalja ne smeju da se unose. Med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji bataci dopušteni su u količini do dva kilograma po osobi. Nema ograničenja za hleb, kolače, keks, vafle i oblande, dvopek, tostirani hleb i slične prepečene proizvode sa manje od 20 odsto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su dugotrajni na sobnoj temperaturi ili su tokom proizvodnje bili podvrgnuti potpunom kuvanju ili postupku termičke obrade jednoliko u celom proizvodu tako da je sav sirov proizvod denaturiran.
Nema ograničenja ni za čokolada i slatkiše sa manje od 50 odsto prerađenih mlečnih proizvoda i proizvoda od jaja.
Zanimljivo je, pak, kako ne postoje ograničenja niti za meso, niti za mleko i ribu ako se ona unosi iz Švajcarske, Andore, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili San Marina, piše Poslovni Dnevnik.
Autor: Snežana Milovanov