Ministri kulture Ruske Federacije Olga Ljubimova i Srbije Nikola Selaković danas su otvorili 5. Rusko-srpski kulturni forum, čije je održavanje posvećeno 80. godišnjici oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.
Govoreći u Ruskom domu na otvaranju foruma, čija je tema „Očuvanje kulturne baštine u Rusiji i Srbiji: istorija i savremenost”, Ljubimova je istakla da je to „značajna platforma za razmatrenje i jačanje rusko-srpskih partnerskih odnosa”.
„Rusiju i Srbiju vezuje zajednička istorija, bogato kulturno nasleđe i jedinstvene duhovne vrednosti, na kojima se temelji duboko prijateljstvo”, naglasila je Ljubimova.
Prema njenim rečima, Rusija i Srbija se susreću sa novim izazovima pošto „spoljne sile nameću svoju viziju i pristupe prestavljajući ih opštim”, a zapravo nisu uklopljivi u tradicije Rusije i Srbije i iskrivljavaju istorijsku istinu.
„Rusija i Srbija su uvek negovale odnos prema kulturnom nasleđu. Imamo veliki broj spomenika istorije i kulture koje moramo čuvati za buduće generacije”, napomenula je ruska ministarka.
Ljubimova je istakla da u okviru foruma ruski i srpski kulturni lideri u svojoj struci mogu razmeniti iskustva u oblasti očuvanja nasleđa, što je podsticaj i za nove kulturne događaje.
Podsetivši da se obeležava 80 godina oslobođenja Beograda od nemačkih osvajača, Ljubimova je istakla važnost rada na prenošenju istorijske istine na nove generacije. Ljubimova je izrazila nadu da će tokom 2025. godine biti sprovedene sve kulturne akcije posvećene 80. godišnjici velike pobede nad nacizmom i fašizmom u Drugom svetskom ratu.
Selaković je ocenio da Rusko-srpski kulturni forum predstavlja „izuzetno važnu platformu za jačanje kulturne saradnje dve zemlje, koje vezuju duboki istorijski, duhovni i kulturni koreni”. Prema njegovim rečima, u susret izazovima sa kojima se svet suočava kulturna razmena dve zemlje „potvrđuje ključnu ulogu kulture u odolevanju i suprotstavljanju globalnim iskušenjima i opasnostima”. „Kultura, danas više nego ikada, predstavlja okvir za borbu protiv istorijskog revizionizma i odbranu univerzalnih ljudskih vrednosti - slobode, istine i pravde. Duboko sam uveren u moć kulture da čini društva i svet boljim”, rekao je srpski ministar, prenosi Tanjug.
Osvrnuvši se na jubilej 80 godina oslobođenja Beograda od fašističkog i nacističkog okupatora u Drugom svetskom ratu, Selaković je dodao da je forum prilika da zajedno proslave slobodu i da potvrde prijateljstvo.
Selaković je naveo da je 5. Rusko-srpski kulturni forum dobra prilika da istaknu bogatstvo i raznovrsnost kulturnog nasleđa, razmene iskustva i ideje o savremenim trendovima u kulturi i dodatno prodube saradnju ustanova, ali i dva ministarstva kulture.
Forum ima tematske panele posvećene filmskoj, pozorišnoj i muzičko-scenskoj umetnosti, književnosti i bibliotekarstvu, muzejskoj delatnosti i zaštiti arhitektonskog nasleđa.
Selaković je naveo da će „stručnjaci obe zemlje imati mogućnost da podele svoja iskustva, prošire vidike i zajedno stvaraju nove projekte”.
„Uveren sam da će forum biti značajan doprinos jačanju kulturnih veza između Rusije i Srbije i da će predstavljati temelj za buduću saradnju u oblasti kulture, čime će ona nastaviti da daje doprinos našim ukupnim odnosima”, rekao je ministar.
Selaković se na kraju posebno zahvalio Ljubimovoj „na ličnoj posvećenosti kulturnoj saradnji, na pažnji i poštovanju koju poklanja”, dodavši da je učinila časti dolaskom u Beograd. Prisutnom ambasadoru Rusije Aleksandru Bocan Harčenku, Selaković se zahvalio za rad na jačanju međusobnih odnosa. Član izvršnog odbora kompanije Gaspromnjeft Aleksandar Dibalj je istakao da su „Dani Ermitaža u Srbiji” bili najkrupniji događaj koji su priredili u Srbiji, a 2025. godini manifestaciju paniraju kao veliki projekat, u kome će glavni događaj biti „grandiozna izložba „Petar Veliki i Balkan”.
Naglasivši da će posebna pažnja biti posvećena saradnicima ruskog cara Petra Velikog koji su bili Srbi, poput Matije Zmajevića i Mihajla Miloradovića, Dibalj je najavio i druge brojne sadržaje manifestacije, među kojima su prikazivanje filmova o dinastiji Romanov i gala koncerti u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Prema njegovim rečima, u planu je da bude izložen portret Petra Velikog koji nikada do sada nije bio van Ermitaža. U okviru foruma čiji su organizatori Ministarstvo kulture Ruske Federacije, Ministarstvo kulture Srbije i Ruski dom, učestvuju generalni direktor Ruske državne biblioteke Vadim Duda i Državnog muzeja Lava Nikolajeviča Tolstoja u Moskvi Vladimir Tolstoj.
Tu su sa ruske strane i direktor Aleksandrinskog teatra Aleksandar Malič, generalna direktorka Roskina Elza Antonova, generalni direktor Državnog muzeja rezervata Peterhof Roman Kovrikov i brojni drugi.
Sa srpske strane su, između ostalih, direktorka Drame Narodnog pozorišta Molina Fotez Udovički, Narodnog muzeja Srbije Bojana Borić Brešković, Muzeja primenjene umetnosti Biljana Jotić i drugi. Kako je najavljeno, Ljubimova i Selaković će večeras (20 č.) u Ruskom domu otvoriti Festival ruskog filma.
Autor: Iva Besarabić