AKTUELNO

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević otvorio je izložbu „Čuvajte (mi) Jugoslaviju“ upriličenu pod poroviteljstvom predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, a na inicijativu Ministarstva kulture povodom 90 godina od ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića 9. oktobra 1934. u Marseju.

Premijer Vučević je istakao da, ako smo se o nekog vladara kao narod i kao država ogrešili u 20. veku onda je to svakako kralj Aleksandar I Karađorđević koji je komunističkom gumicom od 1945. godine surovo bio brisan.

Ukazao je da je u pokušaju pravljenja vakuma i osporavanja naše državnosti, oslobodilačkog duha i onoga što jesmo kralj Aleksandar I Karađorđević morao biti poništen i da je baš zbog toga, nakon ranijih pokušaja atentata morao da doživi to teško ubistvo, a to je ubistvo zaboravom.

„Naš zadatak je da pomirimo Srbiju, a da bismo pomirili Srbiju i da bi Srbija bila okrenuta budućnosti, moramo postaviti istorijske korene onakve kakve jesu a pre svega, da vrednujemo i cenimo ljude koji su zadužili naš narod i našu državu. Naravno, istoričar će dati krajni sud. Neka je večna slava i večna hvala Viteškom kralju, kralju ujedinitelju, kralju Aleksandru I Karađorđeviću, osvetniku Kosova, hrabrom vojskovođi i mudrom vladaru“, poručio je premijer Vučević.

Ministar kulture Nikola Selaković je na otvaranju izložbe istakao da su na današnji dan u Francuskoj kralja Aleksandra I Ujedinitelja pre 90 godina usmrtili fašističkih hici, ali da su na njega, naročito od 1941. pa do nedavno,ispaljivani i hici različitih ideologija, različitih politika i različtih ljudi.

„Zato želim da verujem da je ova izložba početak prvo prestanka pucanja, a onda vađenja svakog od tih kuršuma i njegove podrobne analize. Jedno je sigurno - kralja su podjednako napadali oni koji su nam rušili zajedničku zemlju, oni koji su je okupirali i oni koji su je posle rata prekrajali po svojoj volji i pravili po svom ideološkom obrazu. Činjenica da je ovo prva izložba posvećena kralju Aleksandru koju organizuje @muzej_jugoslavije govori koliko njegovu ličnost do dana današnjeg nismo bili u stanju da kao narod, kao društvo i kao država razumemo“, ukazao je Selaković.