Epidemija smrtonosnog virusa, koji je izolovan krajem šezdesetih godina u gradu Marburgu u Nemačkoj, u više navrata je pogodila svet, a 1967. godine, u manjem broju, i u Srbiji. Virus se ponovo javio u Ruandi, a postoji sumnja i na prvi slučaj u Nemačkoj.
Infektolog Darko Nožić izjavio je da je Marburg virus, koji se ponovo pojavio i širi se u Evropi veoma opasan i da je smrtnost od njega od 20 do 90 odsto, u zavisnosti od nivoa pružene medicinske pomoći. On je za K1 televiziju rekao da izolacija zaraženih traje tri nedelje, a da je ključno pitanje gde je izvor epidemije i kako se zaraza prenosi.
"Ruanda je sada u epicentru. Postoji protokol koji mora da se poštuje kada neko dođe iz Ruande sa temperaturom. Takve osobe moraju da budu podvrgnute tromesečnoj izolaciji. Oboleli se leče, dok se oni koji su bili u kontaktu sa zaraženima ili se sumnja da će oboleti stavljaju u karantin. Najduži period inkubacije je tri nedelje, što znači da su ljudi koji su bili u kontaktu sa zaraženima pod rizikom", rekao je Nožić. Nožić pojašnjava da Marburg virus nije kapljičan i da se ne prenosi kao korona.
"Nije to korona. Najopasniji su virusi poput variola vere, ali su i oni kapljični. U slučaju Marburga, potreban je direktan kontakt, posebno među radnicima koji brinu o obolelima. Moguć je i indirektni prenos, jer virus može preživeti na površinama. Ako neko krene da kašlje ili malo prokrvari, virus može da ostane aktivan do pet dana. Ako se neko nasloni i protrlja oči, može se indirektno zaraziti. Ipak, ovaj način prenosa nije intenzivan kao kod respiratornih virusnih infekcija, što je srećna okolnost. Najbrže se šire tipovi gripa i korona virusi, dok ovde ipak zahteva blizak kontakt", rekao je Nožić.
Prema njegovim rečima ova bolest je slična mišijoj groznici i spada u grupu hemoragijskih bolesti.
"Lečio sam oko 20 pacijenata sa ovim stanjem. Tokom lečenja, javljaju se masovna krvarenja, podlivi, a krvarenja se mogu dešavati u bubrezima, jetri i crevima, što dovodi do krvavih stolica. Iako je mišija groznica retka, ona postoji", rekao je on. Ističe da je potrebno ponašati se u skladu sa epidemiološkom situacijom u zavisnosti gde se čovek nalazi.
"Treba se štititi od komaraca, nositi masku ako je respiratnorna epidemija. Ne stupati u rizične kontakte sa lokalnim stanovništvom, ako postoji indicija o epidemiji", rekao je Nožić i dodao da je put ka vakcini izvestan što se tiče Marburg virusa.
Autor: Marija Radić