AKTUELNO

Očekivani životni vek pri rođenju prelazi 75 godina u polovini zemalja sveta.

Međunarodni dan starijih osoba se u svetu i kod nas obeležava 1. oktobra, u skladu sa Rezolucijom 45/106 koju je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 14. decembra 1990. godine, sa ciljem da naglasi važnost prilagođavanja životnog okruženja potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.
Trenutno oko 700 miliona ljudi na svetu ima preko 60 godina, a procenjuje se da će do 2050. godine taj broj iznositi dve milijarde – što će predstavljati preko 20 procenata svetske populacije.

Očekivani životni vek pri rođenju prelazi 75 godina u polovini zemalja sveta, što je 25 godina duže nego 1950. godine. Predviđa se da će broj starijih osoba do 2030. godine nadmašiti mlade osobe na globalnom nivou, što se najbrže dešava u zemljama u razvoju.

Kako stanovništvo stari, potražnja za sveobuhvatnom zdravstvenom zaštitom, dugoročnom negom i uslugama socijalne podrške značajno je porasla, posebno za starije osobe sa stanjem kao što je demencija.

Ove godine obeležava se 34. Međunarodni dan starijih osoba na temu: „Starenje s dostojanstvom: važnost jačanja sistema nege i podrške za starije osobe širom sveta.”

Pomenuta kampanja treba da okupi stručnjake kako bi razgovarali o politikama, zakonima i praksama koje jačaju sisteme dugotrajne nege i socijalne podrške za starije osobe. Važno je istaći potrebu za proširenjem obuka i obrazovnih mogućnosti u gerijatriji i gerontologiji, rešavanje globalnog nedostatka radnika u oblasti dugoročne nege, kao i za priznavanje doprinosa negovatelja.

Obeležavanje će takođe naglasiti važnost zaštite ljudskih prava kako negovatelja tako i onih kojima se pruža nega, promovišući pristupe usmerene na osobu, pri čemu se poštuju dostojanstvo, uverenja, potrebe i privatnost starijih osoba, kao i njihovo pravo da donose odluke o svojoj nezi i kvalitetu života.

Starenje stanovništva je glavni globalni trend koji preoblikuje društva širom sveta.

Autor: Dalibor Stankov