Globalna temperatura u nedelju je bila 17,08 stepeni Celzijusa toplotni talas Sjedinjene Države
Nedelja 21. jul bio je globalno najtopliji dan otkako se mere temperature, pokazali su preliminarni podaci Servisa za klimatske promene Kopernik Evropske unije, prenosi Rojters.
Globalna temperatura u nedelju je bila 17,08 stepeni Celzijusa, što je malo više od rekorda postavljenog prošlog jula, a koji je bio 17,08 stepeni.
Vreli talasi pogodili su prošle nedelje velike delove Evrope, SAD i Rusije.
Kopernik je potvrdio Rojtersu da je rekord za prosečnu dnevnu globalnu temperaturu, koji se vodi od 1940, oboren, a naučnici smatraju da su razlog za to klimatske promene koje je izazvao čovek.
📈#DYK that 23 of the 30 most severe heatwaves in Europe since 1950 have occurred since 2000?
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) 19. јул 2024.
But what is exactly a #heatwave and what are their consequences to public health?#C3S walks us through the basics of this concept in their new explainer👉https://t.co/ggszsrnIrc pic.twitter.com/rensQoveNJ
Svaki od proteklih 13 meseci, počev od juna 2023, bio je najtopliji na planeti otkako se vrše merenja, naveo je Kopernikus.
Pojedini naučnici ukazuju da bi 2024. mogla da nadmaši prošlu godinu po vrelini, usled toga što su klimatske promene i prirodni fenomen El Ninjo još više podigli temperature ove godine. Osim toga, globalna temperatura je za 1,6 stepeni prevazišla globalnu temperaturu u preindustrijskom periodu, što se smatra veoma opasnim.
Autor: Snežana Milovanov