Rođenje Hristovo – Božić , dan kada se veruje da je rođen Isus, 25. decembra, obeležavaju Rimokatolička, protestantska i anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve, koje su prihvatile novi gregorijanski kalendar.
Božićno slavlje traje nekoliko dana – kod rimokatolika, sve do praznika Sveta tri kralja, 6. januara. U hrišćanstvu se veruje da je Hristovo rođenje donelo svetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.
Isus Hristos je Sin Božji, prema Bibliji, kojeg je rodila devica Marija, bezgrešnim začećem putem Svetog duha, u gradu Vitlejemu.
Pixabay.com
Simboli Božića kod rimokatolika su jasle, u kojima je Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac. Kićenje božićnog drveta je star običaj, ali nije bio raširen sve do sredine 19. veka, kada se širi uglavnom pod uticajem nemačke tradicije. Sada je prihvaćeno u celom svetu.
Božić spada u tri najveća hrišćanska praznika. Srpska i Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija i Sveta Gora drže se starog, julijanskog kalendara, pa Božić proslavljaju prema Julijanskom kalendaru, 13 dana kasnije – 7. januara.
Autor: M. Petković