Voda je strateški i bezbedonosni faktor svakog grada, jer bez zdrave pijaće vode i dovoljnog kapaciteta nema normalnih uslova za život građana Jagodine.
Zašto se godinama ne ulaže u vodovodnu infrastrukturu?
Odgovor na ovo pitanje je jednostavan.
To niko ne vidi, kopa se zemlja, ne snima se, ne promoviše, iskopaju se kanali, postave cevi, zatrpa i nema propagande. Sve što nema promocije i propagande našoj lokalnoj samoupravi nije značajno. Upozoravali smo da će do ovoga doći i da je potrebno da se hitno ulaže u rekonstrukciju vodovodne mreže, ali i izradu novih bazena i bunara.
Zato je i važno da se u selu Ribaru kao i selu Rakitovu uvede kanalizaciona mreža, kako ne bi izvorište bilo ugroženo i kako ne bi zbog gomile septičkih jama voda bila zagađena.
Snabdevanje vodom grada Jagodine išlo je preko dva cevovoda, preko starog i novog. Stari cevovod ima prečnik fi 500 koji prolazi kroz grad koji se direktno snabdevao, a sav višak vode je išao na skladište u rezervoare na Đurđevom brdu. Pre oko 7 godina napravljen je nov cevovod koji nema upotrebnu dozvolu, a koji prolazi kroz Ribare, Rakitovo, naselje Kupusaru i ide put rezervoara na Đurđevom brdu, odakle se posle grad snabdeva. Tu postoje dva rezervoara, stari i novi.
Niti novi cevovod, niti novi rezervoar imaju upotrebnu dozvolu. Do pre dva meseca snabdevanje vodom bilo je dvostruko. Zbog dugogodišnjeg nerešavanja curenja vode iz starog cevovoda kod Alfe i kod Žitomlina, "stručnjaci iz grada" su isključili iz upotrebe stari cevovod što je dovelo do smanjenja pritiska vode, gde iz tog razloga problem u snabdevanju vodom imaju meštani sela Vinorače i Voljavča.
Da bi se stari cevovod osposobio neophodno je da se zameni 50 metara cevi, ali umesto to da se popravi "stručnjaci našeg grada" ga u potpunosti isključuju tako da se snabdevanje vodom grada vrši samo novim cevovodom tj. samo jednom mrežom. Juče je oštećen nov cevovod pa je zato i došlo do prekida snabdevanja vodom u našem gradu.
Da grad ne bi bio danima bez vode hitno je pušten stari cevovod koji nije bio u funkciji više od dva meseca i koji je od silnih kobasica očigledno zaboravljen u prethodnom periodu. Međutim stari cevovod koji 2 meseca nije u upotrebi i koji ima mulj i prljavštinu plus ima gubitke na mreži niti može da zadovolji potrebe grada niti je bakteriološki ispravan.
Zato danas voda nije za piće, već samo služi za tehničku upotrebu što je već objavljeno u pojedinim medijima, ali nigde nema šta su uzroci svega. A uzroci su: nemarnost pre svega, nezainteresovanosti za vodosnabdevanje, neodržavanje vodovodnog sistema i aljkavost lokalne samouprave, neulaganje u nove sisteme kao i neodvajanje finansijskih sredstava.
Zašto se krije da na obe mreže vodosnabdevanja ima 60 posto gubitaka?
Izvorište danas šalje maksimalno 220 litara vode u sekundi što bi bilo dovoljno ako ne bi bilo gubitaka na mreži, za nesmetano vodosnabdevanje grada.
Zahtevamo da se utvrdi gde su gubici od izvorišta do krajnjih korisnika, da li je zbog curenja u mreži ili divljih priključaka ? Zahtevamo da konačno upotrebimo aparat
za detekciju curenja koji grad poseduje kako bi se što pre rešio problem.
Zašto za 20 godina ove vlasti Jagodina nema dovoljan broj bunara?
Zašto su iskopana samo 2 nova bunara za 20 godina kada je potrebno da se godišnje kopa barem jedan nov bunar? Da li to lokalna samouprava štedi na zdravoj pijaćoj vodi, a novac troši na preskupa putovanja, gde jedna noć po osobi košta 170 eura u hotelu sa pet zvezdica u Agia Triadi. U prevodu za 300 ljudi pet noći, plus prevoz, hrana i muzika najmanje košta oko 350.000 je evra, pa tako 2 puta i više u toku godine ode milion evra na sprdnju i zajebanciju.
Pare za putovanja godinama se bez problema obezbeđuju , ali za vodu, pa šta će nama voda kada nam je poplava i izlivanje kanalizacije u gradu svakodnevnica.
Naše izvorište staro je 38 godina i potrebno je ozbiljno ulaganje, a grad je ozbiljno prezadužen. Umesto da se ulaže u život, jer voda je život, u Jagodini se ulaže u sve ostalo samo ne u ono što je neophodno.
Autor: Iva Besarabić