AKTUELNO

Više od 30.000 hiljada posetilaca upoznalo se sa brojnim naučnim izazovima i svetom nauke na ovogodišnjem, jedanaestom po redu Festivalu nauke, koji se od 14. do 17. decembra održao na Beogradskom sajmu.

U četiri hale Beogradskog sajma posetioce je dočekalo više od 700 naučnika i naučnih komunikatora iz 75 naučnih i obrazovnih institucija, koji su doživeli brojne naučne izazove kroz čak pedeset tri interaktivne postavke, četiri izložbe i naučne šou programe na velikoj Naučno-fanastičnoj bini, saopštili su organizatori.

Mlađi radoznalci bili su u prilici da čuju više nego korisne savete o tome kako se primenjuje prva pomoć, čak i u situacijama velikih nepogoda, dok su oni stariji uz pomoć simulatora čeonog sudara mogli da se uvere zbog čega je pri svakoj vožnji vezavanje pojasa ne samo poželjno, već i obavezno. Svi zajedno odmerili su snage sa virtuelnim životinjama, jedan na jedan, pokušavajući da ih sustignu na atletskoj stazi, drže korak sa njima ili da im pobegnu.

Zaljubljenici u biciklizam proverili su koliko im je energije na omiljenom dvotočkašu potrebno da bi upalili sijalicu ili pokrenuli blender, a ne nekoliko festivalskih postavki sva četiri dana neumorno su radili pravi mali vremeplovi koji su zainteresovane vodili na put u ledeno doba, druženje sa dinosaurusima ili arheološka blaga Srbije.

Uz brojne novitete ovogodišnjeg Festivala nauke, zona "Nauka u pokretu" ispostavila se kao najdinamičniji naučni poligon na kojem su veštine pokreta i kretanja u prirodi razvijali posetioci svih uzrasta, pa su tako mališani na naučnoj klackalici mogli jednom rukom da podignu svoje roditelje, a najhrabriji su na Koriolisovoj vrteški mogli da provere da li imaju ono što im treba u slučaju da zažele da postanu kosmonauti.

Uz to, Porodični dan kojim je poslednji festivalski dan ove godine osmišljen posebno za porodična druženja svih uzrasta, pokazao se kao pun pogodak.

Tako su u nedelju na Festivalu nauku najbrojnije bile upravo porodične posete, a roditelji i mališani pokrenuli su zajedno novu tradiciju nedeljnih druženja i okupljanja uz nauku. Ekspertinejdžeri, koji su iz cele Srbije došli na Festival nauke sa svojim izumima, eksperimentima i naučnim projektima oduševili su svoje vršnjake, ali i sve ostale, znanjem i veštinama stečenim iz fizike, hemije, robotike...

Foto: Promo

Generalni sponzor Festivala, kompanija NIS, predstavila se sa edukativnom i interaktivnom postavkom “Energija koja pokreće" i otkrila malim budućim naučnicima zašto je nafta u savremenom svetu još uvek nezamenljiv energent kao i na koji način različita pogonska goriva pokreću motore u prevoznim sredstvima. Eksplozivni i spektakularni eksperimenti koji su privukli pažnju mnogobrojnih posetilaca NIS-ove postavke pokazali su da nauka ima objašnjenje koji zakoni fizike utiču na kretanje i kako različite vrste pogonskih goriva postaju izvor energije koja pokreće.

Naš proslavljeni automobilista, evropski šampion i član NIS Petrol rejsing tima Dušan Borković, svoj “jedan na jedan" susret sa svetom nauke imao je upravo na štandu generalnog sponzora manifestacije odakle je krenuo u nezaboravnu naučnu vožnju na oduševljenje svih prisutnih koji su na licu mesta mogli da saznaju kako reaguje motor automobila kada pritisnemo gas, a kako kada kočimo, kao i kako funkcionišu dizel, benzin i autogas u različitim uslovima za vreme vožnje.

Naučni komunikator iz Holivuda Stiv Vulf prikazao je publici spektakularni šou “Nauka iza filmova" čak na Naučno-fantastičnoj bini, koji je kroz četiri festivalska dana pogledalo skoro 5.000 posetilaca! Svi oni, vođeni Stivovim znanjem, uzbudljivim eksperimentima i zabavnim komentarima, otkrili su kako to nastaju i kako se bezbedno izvode kaskaderske scene i vratolomije u holivudskim filmovima.

Francuska trupa “La Belle Apocalypse" oduševila je posetioce svojim performansom i cirkuskim akrobacijama koje su, osim ovacijama, bile praćene i objašnjenjima fizičara o tome kako se u izvedenim tačkama provlače ili pak zaobilaze naučni zakoni. Ekipa AHHAA naučnog centra iz Estonije, dobro poznate zvezde Festivala nauke, ove godine osvojila je publiku izvodeći sve one eksperimente koje posetioci nikako ne bi trebalo da izvode sami kod kuće, uprkos tome što to možda žarko žele.

U svojim odelima i sa velikom zaštitom oni su svima pokazali zbog čega ti eksperimenti, iako deluju veoma zabavno, nikako nisu bezbedni za kućne uslove. Generalni sponzor Festivala nauke petu godinu zaredom je NIS, kompanija koja se svakodnevno u svim segmentima poslovanja oslanja na savremene tehnologije i inovacije. Na ovaj način NIS i Festival nauke zajedno doprinose afirmaciji nauke i obrazovanja kod mladih u Srbiji, što je jedan od strateških ciljeva kompanije.

#Beogradski sajam

#Festival nauke

'