Posle dva svirepa ubistva ispred centra za socijalni rad u Novom Beogradu i Rakovici, kada su ubijene dve žene i četvorogodišnje dete, najavljena je još oštrija borba protiv nasilja u porodici.
Nasilje je nedopustivo da postoji u bilo kom civilitzovanom društvu i državi i mi ćemo narednih dana i meseci da se borimo protiv toga, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračaka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
Đorđević je najavio da će uskoro početi da funkcioniše i nacinalna SOS linija.
- Nacionalna linija SOS postoji u svim razvijenim zemljama i krenuli smo u taj projekat, ona postoji u Vojvodini, ali mora da postoji na nivou države, sa pravilnicima i normativima, obučenim ljudima, kako funkcioniše SOS centar da ne bi bilo propusta i zloupotrebe – rekao je Đorđević.
On je dodao da bi pilot projekat trebalo uskoro da počne da radi, najpre na nivou Beograda, pa da se posle proširi i na celu državu.
Ministar je ocenio da svi zajednički kao društvo treba da se borimo protiv nasilja, rekavši da ga ima u ozbiljnim merama, ali da treba početi sa promenama u prosveti i kulturi kako bi osvakve stvari sveli na minumum.
Đorđević je povodom dva monstruozna ubistva dve žene i četvorogodišnjeg deteta ispred centara za socijalni rad Nobi beograd i Rakovica rekao da su centri za socijalni rad u nadležnosti lokalnih samouprava, kao i da policija nije u mogućnosti da bude prisutna na svakom mestu 24 sata.
Ministar je rekao da je potrebno da se naprave uputstva koja bi regilisala kako bi se radilo u nekom slučaju, jer bi se tako znalo šta je čija odgovornost.
- Socijalni radnici su službena lica, ali njihovo mišljenje nije obavezujuće već o tome odlučuje sud, odnosno tužilac – rekao je Đorđević i dodao da postoji predlog da se njihov položaj izjednači sa tužiocem i da njihovo mišljenje bude obavezujuće.
Posle dva svirepa ubistva ispred centara za socijalni rad, Đorđević je rekao da kada je rađena inspekcija, primećeno je da se krivica uvek prebacuje na nekog drugog, a nisu videli da postoje propusti u samom radu tih socijalnih ustanova.
On je rekao i da nije postojao pravilnik šta znači "viđanje u kontrolisanim uslovima", već je socijalni radnik sam određivao šta to podrazumeva, dodajući da će uskoro postojati pravilnik o tome šta tačno znači viđanje u kontrolisanim uslovima.
Ministar je dodao i da treba napraviti pravilnik i normative kako pomoći ženama i deci koji su se nalaze u sigurnim kućama sklanjajući se od nasilja u porodici.
- Treba da vidimo kako da im pomognemo da im omogućimo neku sigurnost, da li posao ili nešto drugo, kako se ne bi opet vraćale nasilnicima i kako bi brže izašle iz sigurne kuće i živele samostalno - rekao je Đorđević.
Đorđević je najavio i da će država ozbiljno krenuti u borbu protiv crne ekonomije i rada na crno i to ne samo u Beogradu, već u celoj Srbiji.
Rekao je i da će u narednih godinu do dve biti rešeni i svi trenutni problemi sa kojima se suočavaju građani koji treba da idu u penziju kada prikupljaju papire za odlazak u penziju.