Do sad je kroz restituciju vraćeno 7.000 objekata, 25.000 hektara šume.
U Srbiji je do sad vraćeno 7.000 objekata poslovnog prostora, 25.000 hektara šume, rekao je direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, ocenjujući da je postupak restitucije u Srbiji uspešan.
On je gostujući u Jutarnjem programu televizije Pink naglasio da nema još mnogo poslovnih objekata i zgrada za vraćanje i da očekuje da će do kraja ove i početkom naredne, 90 odsto objekata da bude vraćeno.
- Mi nemamo otpor na političkom nivou Vlade Srbije, imamo dobru proceduru, dobre rezultate. Taj dobar duh treba da proširimo tako što ćemo otkloniti prepreke, identifikovati one koji nelegalno koriste imovinu, koji su je uzurpirali. Ako se proces sprovede do kraja na dobitku su građani ali i država - rekao je Sekulić.
Upitan šta će biti sa kafanom "Znak ?" on je rekao da je doneto rešenje da se kafana vrati starim vlasnicima, ali da su se država i novi vlasnici žalili te da je sada postupak pred drugostepenim sudom.
Upitan za vraćanje imovine Jevrejima on je rekao da je to nešto drugo i da je oduzeto kao posledica Holokausta, te da je tokom nedavne posete Briselu, gde su svedočili brojni Jevreji sa kakvim se problemima suočavaju u drugim zemljama, moglo da vidi da je Srbija po tom pitanju "poštenija od ostalih". "Neka zemlja napravi film o tome kada vrati sliku ili objekat, a mi samo za godinu dana vratimo imovinu vrednu 14 miliona evra, bez otpora u sistemu države, bez otpora javnosti", zaključio je Sekulić.
On je rekao i da kada su u pitanju naslednici koji imaju prava na vraćanje imovine u postupku restitucije, Srbija ima najliberalniji zakon o nasleđivanju.
Predsednik Mreže za restituciju Mile Antić rekao je da su naslednici bili zadovoljni donošenjem Zakona o restituciji, ali da nisu zadovoljni rešenjima koji štite "sumnjive interese onih koji su učestvovali u spornim privatizacijama".