U spomen-području Jasenovac i ove godine će biti održane tri komemoracije žrtvama tog ratnog logora, a prema ranijim najavama prvo će se u subotu, kraj spomenika "Cvet", okupiti predstavnici Srba.
Zatim će u nedelju, 23. aprila, biti održana državna komemoracija u organizaciji Hrvatskog sabora, a u ponedeljak će to učiniti predstavnici Jevrejske zajedice u Hrvatskoj.
Predsednik SNV-a Milorad Pupovac izjavio je ranije Tanjugu da će predstavnici Srba Dan logoraša u Jasenovcu ove godine obeležiti odvojeno od državne komemoracije, ukoliko hrvatska vlada ne ukloni spomen ploču HOS sa tog spomen područja.
- Ukoliko se ništa ne dogodi do 22. aprila, ukoliko vlada ne ukloni ploču (sa ustaškim pozdravom "za dom spremni") ili ne nađe neki drugi način kojim će iskazati spremnost da se ta ploča ukloni, SNV će zajedno sa Savezom antifašitičkih boraca i antifašista Hrvatske komemoraciju u Jasenovcu održati 22. aprila, dan ranije od državne komemoracije - rekao je Pupovac.
Predsednik Jevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus potvrdio je da će predstavnici te manjinske zajednice i ove godine bojkotovati državnu komemoraciju u Jasenovcu.
Kraus je rekao da se mora znati da su svi oni, koji su bili obuhvaćeni rasnim zakonima u logore otpremani s potpisom službenika i pod pozdravom "za dom spremni".
I prošle godine zvaničnu, državnu komemoraciju žrtvama ustaškog koncentracionog logora u Jasenovcu i proboj 600 logoraša, od kojih je preživelo njih stotinak, bojkotovali su hrvatski antifašisti, predstavnici SNV-a i Jevrejske zajednice.
Bojkot je prošle godine objašnjen neslaganjem s politikom nečinjenja vlasti u odnosu na izmene postavki muzeja, odlaganjem imenovanja Saveta JUSP Jasenovac, te dnevnopolitičkim događajima uz revitalizaciju i u vezi sa relativizacijom ustaštva.
Hrvatska država, kako smatraju predstavnici ovih manjinskih zajednica i hrvatski antifašisti, ne čini ništa da iskoreni ustaške povike na ulicama gradova i fudbalskim utakmicama, kao i govora mržnje u medijima, naročito na internetu.
Lavina ustaštva, koja se, kako smatraju predstavnici Srba i Jevreja u Hrvatskoj, zakotrljala pre više od godinu dana i do danas nije prestala.
Istoričar Tvrtko Jakovina o podeljenosti u vezi sa odlaskom u Jasenovac konstatuje da je sve to veoma žalosno za Hrvatsku.
- To je naravno silno žalosno, žalosno je za ovu republiku i žalosno je što takvu sliku, ne samo da šaljemo u svet, već građani, predstavnici stradalnika, posebno Jevreja i Srba, njihovi naslednici ne žele da učestvuju na komemoraciji koju organizuje država u kojoj žive i to se događa već drugu godinu za redom - rekao je Jakovina.
Jakovina smatra da je to poruka da se ovako nešto nije smelo dogoditi u sređenoj, uljuđenoj, normalnoj državi.