Trogodišnjim planom poslovanja Elektroprivrede Srbije (EPS) nije planirano povećanje cene struje za garantovano snabdevanje domaćinstava i malih kupaca.
Upravni odbor EPS-a, koji je razmatrao plan poslovanja preduzeća do kraja 2019. godine, odlučio je da će sa Svetskom bankom, Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i nadležnim ministarstvom, EPS analizirati kretanja tržišnih cena struje i ukoliko bude bilo potrebe da cena bude povećana, tražiće od Agencije za energetiku da im se to dozvoli.
Smanjenjem razlike između tržišne i sadašnje cene električne energije za domaćinstva i male kupce, kako se navodi, bili bi smanjeni rizici EPS-a da preduzeću ponestane para, dok bi se realnom cenom omogućio razvoj i nove investicije, a to tim pre, ako se zna da je cena električne energije za garantovano snabdevanje u Srbiji znatno ispod cena u regionu i Evropi.
U najnovijem planu poslovanja EPS-a, upravo to je dovelo do manjka invseticija u nove kapacitete, nedostatka novca za održavanje zastarelih objekata, kao i povećanja potrošnje sturje za grejanje.
Cilj EPS-a, kako se navodi, je da u naredne tri godine poboljša naplatu struje i u ovoj godini ona bi trebalo da iznosi 95,5 odsto, 2018. da bude 96,4 odsto, a da 2019. dostgne 96,8 odsto.
Da bi bila povećana naplata, neophodno je uvođenje jedinstvenog sistema naplate, centralizacijom ugovora o prodaji električne energije i uvođenjem sistema pametnih merenja, a na taj način, samo u ovoj godini, bilo bi obezbeđeno dodatnih 1,2 miliona dinara prihoda.
Ovakvo poboljšanje naplate struje omogućilo bi da preduzeće postane profitabilnije i likvidnije, kao i da izdrži konkurenciju koja će biti sve veća sa liberalizacijom tržišta.
Kako piše dnevni list Politika, kroz smanjenje krađe struje EPS bi ostvario dodatni prihod od 1,1 milijardu dinara u 2017. u odnosu na 2016.