Da se vremena menjaju i da se u Srbiji može zaraditi više nego u nekim zemljama Evrope, potvrđuje primer zavarivača koji su angažovani na izgradnji Turskog toka, koji su plaćeni mesečno od 4.000 do čak 7.000 evra.
Ovako velika plata donekle je uspela da ublaži problem deficitarnosti ovog kadara koji je pretio da uspori izgradnju trase gasovoda kroz Srbiju duge 403 jer varove na 50.000 tona cevi obavljaju i ljudi koji su do skoro bili na gradilištima u inostranstvu.
Razlog za njihov povratak krije se u činjenici što je "Gastrans", kompanija koja gradi ovaj gasovod, variocima koji imaju licence za ovakve specifične poslove i poznaju visoku tehnologiju varenja koja se primenjuje na ovom objektu, ponudio značajno bolje uslove nego što su imali u zemljama Evropske unije.
Tako zavarivači sa iskustvom na radovima na gasovodnim trasama, a koji rade varove koji idu na rendgenska snimanja, pored plate od 7.000 evra mesečno, imaju i besplatan smeštaj i ishranu.
Sve to kao i značaj učešće na jednom ovakvom projektu, koji im može biti i važna preporuka za poslove u budućnosti, bio je motiv da se nekoliko desetina srpskih radnika, koji su radili u zemljama zapadne i istočne Evrope, vrate u Srbiju.