Najveći problem sveta nisu niti ekonomija, terorizam ili klimatske promene već nestanak međunarodnog prava, izjavio je danas u Peking ministar odbrane Aleksandar Vulin na panelu "Interesi malih i srednjih zemalja i zajednička bezbednost" na 9. Sjangšan forumu.
- Jedini, skoro nerešivi problem sveta je nestanak međunarodnog prava. Nepostojanje jasnih pravila kojih se pridržavaju svi - rekao je Vulin na forumu na kome učestvuje na poziv potpredsednika Centralne vojne komisije generala Džang Jousjia.
Podsetivši na agresiju NATO na Srbiju 1999. godine kada je ubijeno međunarodno pravo i pokušaje velikih zapadnih sila da nađu opravdanje za svoj zločin i stvore lažnu državu Kosovo uprkos Rezoluciji UN 1244 i "vojsku Kosova" koju vode teroristi, ministar Vulin je istakao je da je za očuvanje svetskog mira potrebna reorganizacija UN ili koalicija voljnih koji bi pristali da se, bez obzira na svoju snagu, na njih primeni međunarodno pravo.
Vulin, takođe, kaže, da Srbija neće ući ni u jedan pakt zato što je odlučila da mi drugima nikada ne činimo ono što je činjeno nama.
- Mi nikada nećemo napasti nijedan slobodni i mali narod. Za mir Srbija će učiniti skoro sve. Za slobodu, Srbija će učiniti sve - poručio je ministar Vulin.
Dodao je da ni Kina ne bi bila uspešna da nije slobodna.
Vulin je podsetio prisutne na panelu da većina zemalja ima iskustvo terorističkih užasa i da je većina učesnika konferencije u svojim zemljama videla kako izgledaju raskomadani leševi njihove dece, žena, vojnika, ali da samo Srbija ima iskustvo kada su se najmoćnije zemlje sveta ujedinile da bi ubijale kao da su teroristička organizacija.
Uprkos Rezoluciji 1244 UN priznali su lažnu državu Kosovo i sada velike sile zapada, koje su to uradile, hoće da stvore i "vojsku Kosova", rekao je Vulin.
- Kažu da to rade da bi sačuvali mir. Kažu da će vojsku koju vode teroristi naoružati teškim naoružanjem. Kada kažu da to rade da bi sačuvali mir to je glupo i licemerno kao kada kažete da ćete u bebinu kolevku pustiti zmiju otrovnicu i reći da je to ekološki pametno - rekao je ministar Vulin.
Naglasio je da je NATO bombardovanje Srbije upozorilo i probudilo svet, pokazalo da je unipolarni svet najgori oblik vladanja planetom.
- Te 1999. godine počeli su da pričaju o ljudskim pravima i zato su bombardovali Srbiju - primetio je Vulin i dodao da je svet naučio da se svaka priča o ljudskim pravima završi ubijanjem ljudi.
Kada god čujete da vam pričaju o univerzalnim pravima o kojima ne znate ništa, koja vaš narod niti vidi niti želi, koja će vam nametnuti, znajte da su došli po vašu zemlju, naftu i sirovine, upozorio je on.
Kako je rekao, tamo gde nema sirovina nema ni kršenja ljudskih prava i kada čujete da pokušavaju da promene istoriju, da nas uče da su u Drugom svetskom ratu svi bili jednaki, da izjednače žrtve i dželate, da na sraman način pokušaju da izjednače pobednike i poražene, komunizam i fašizam, znajte da žele da ponovo promene istoriju, da je ponove i uspostave ponovo više i niže rase, one koji odlučuju i koji treba da nestanu.
Srpski ministar odbrane je naglasio da "velike sile, koje su priznale Kosovo, pokušavaju da stvore 'veliku Albaniju', državu koja treba da ujedini sve Albance".
- U isto vreme zabranjujući Srbima, mom narodu, da odlučuje sam o sebi. Svi oni koji ćute dok se pokušava stvoriti 'velika Albanija' treba da znaju da preuzimaju odgovornost za zlo koje iz te strašne ideje može da nastane - naglasio je Vulin.
Na pitanje da li ima rešenja za svetski mir, rekao je da ne veruje i da UN, ovakve kakve jesu, nemaju odgovor na nova pitanja.
- Potrebna je ili njihova reforma ili stvaranje koalicije voljnih, voljnih za mir, ne za rat. Voljnih, koji bi pristali da se, bez obzira na svoju snagu, na njih primeni međunarodno pravo. Iskreno, ne verujem u to. Ako nas Drugi svetski rat, sa 50 miliona mrtvih, nije naučio šta sve treba da uradimo da sačuvamo mir, ništa nas neće naučiti - poručio je Vulin.
Obraćanje srpskog ministra odbrane je i ovoga puta, kao i na prošlogodišnjem bezbednosnom forumu u Pekingu, izazvalo veliku pažnju domaćina, učesnika i medija.