Pre 16 godina u terorističkom napadu na autobus "Niš ekspresa" u Livadicama kod Podujeva ubijeno je 12, a ranjeno 43 Srba, a izvršioci zločina još nisu kažnjeni.
Vrhovni sud Kosova je, u drugostepenom postupku marta 2009, zbog nedostatka dokaza oslobodio jedinog okrivljenog Fljorima Ejupija, prethodno osuđenog na 40 godina zatvora, iako su na opušku cigarete nedaleko od mesta zločina nađeni ostaci njegovog DNK.
Eksplozijom mine na magistralnom putu 16. februara 2001. dignut je u vazduh prvi autobus iz konvoja kojima su raseljeni Srbi sa Kosova i Metohije, u pratnji Kfora, išli u Gračanicu na Zadušnice.
U napadu je na licu mesta poginulo deset osoba, dok su dve preminule kasnije od posledica povreda. Najmlađi od njih, Danilo Cokić, imao je dve godine, a stradali su još i Sunčica Pejčić, Živana Tokić, Slobodan Stojanović, Mirjana Dragović, Nebojša, Snežana Cokić, Veljko Stakić, Nenad Stojanović, Milinko Kragović, Lazar Milkić i Dragan Vukotić.
Šest autobusa bilo je u koloni, a vojnici Kfora prošli su pre eksplozije.
Kako tvrde preživeli, vojnici Kfora, koji su bili udaljeni stotinak metara od povređenih, nisu prišli da pomognu unesrećenima, već su čekali da oni dođu do njih, da bi im tek tada pružili pomoć i odvezli ih u bolnicu.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju istakla je da činjenica da 16 godina međunarodne organizacije i privremene institucije samouprave u Prištini nisu u stanju da nađu i kazne nalogodavce i izvršioce terorističkog napada na autobus "Niš ekspresa" obesmišljava svaku priču o vladavini prava i demokratije na KiM.
Kakao se dodaje, razumljvo je što Srbi na Kosovu i Metohiji nisu spremni da poklone poverenje privremenoj administraciji u Prištini i dopuste da Albanci odlučuju o stvarima od značaja za budućnost srpskog naroda.
Kancelarija je pozvala albanske zvaničnike u Prištini da pokažu odgovornost i priznaju zločine terorističke OVK "demontiranjem" kriminalno-terorističke mreže koja, kako ističe, i dalje iz senke vlada u toj pokrajini.
S. M.