U Srbiji je 30 osoba preminulo od gripa, a prijavljeno je 104.687 slučaja obolelih u poslednjih šest nedelja. Zbog gripa u školama u Srbiji je produžen raspust za sedam dana.
Poslednja žrtva gripa je muškarac (59) iz Leskovca.
Situacija u zemljama regiona je znatno nepovoljnija nego u Srbiji - u Hrvatskoj je od gripa umrlo 75 osoba, dok je u Republici Srpskoj zabeleženo 38 žrtava.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje ''Dr Milan Jovanović Batut'', najviše obolelih je među decom uzrasta do četiri godine, a epidemiološka situacija je u skladu s kretanjem oboljenja za ovaj period godine.
Zaključno sa šestom izveštajnom nedeljom, prijavljeno je ukupno 104.687 obolelih od oboljenja sličnih gripu i 29 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa gripom kod kojih je laboratoriski potvrđen ovaj virus.
U toku šeste izveštajne nedelje zabeleženo je 19.718 slučaja obolelih od gripa.
Radi se o virusima gripa tipa A (H1N1) i A (H3N2) koji su u cirkulaciji ove sezone kod nas, kao i u zemljama u regionu i u većini zemalja Evrope.
Epidemije gripa su prijavljene na teritoriji Pirotskog, Zlatiborskog, Moravičkog okruga i na teritoriji Niša.
Kako prepoznati grip?
U slučaju virusa gripa siptomi se, za razliku od prehlade koja postepeno napreduje, javljaju iznenada.Visoka temperatura, suvi kašalj, bolovi u mišićima i glavobolja...
Ako imate grip, od zdravog do bolesnog možete da stignete za nekoliko sati, a virusu je potrebno samo 48 sati da se od momenta zaražavanja pretvori u bolest i može da vam pacijentu potpuno slomiti imuni sistem.
Bolest može početi kašljanjem i bolom u grlu, da potom simptomi brzo napreduju do groznice, umora i bola u mišićima. Njihov intenzitet je tako jak da, ako imate grip, sigurno nećete moći da ustanete iz kreveta, bar dva-tri dana