Državne sekretarke MUP podsetile su da "Korelova rezolucija", koja je usvojena na prošlogodišnjoj Generalnoj skupštini Interpola u Pekingu, jasno ukazuje da članice ove organizacije mogu biti samo članice UN ili posmatrači u UN, što tzv. Kosovo svakako nije.
Državne sekretarke Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Biljana Popović Ivković i Dijana Hrkalović nastavile su danas u Dubaiju razgovore s predstavnicima delegacija koje će učestvovati na predstojećoj Generalnoj skupštini Interpola kako bi još jednom iznele argumente koji nedvosmisleno ukazuju da takozvano Kosovo ne može postati članica sveske policijske organizacije.
Kako se navodi u saopštenju iz MUP-a Srbije, tokom sastanka s predstavnicima više država Biljana Popović Ivković je istakla da se, s obzirom na povezanost predstavnika kosovskih institucija s kriminalnim strukturama, eventualnim ulaskom tzv. Kosova u Interpol stvara mogućnost da baze podataka o osumnjičenima za najteža krivična dela dospeju u ruke terorista.
- Glasanje za prijem tzv. Kosova jednako je puštanju piromana da uđe u barutanu - slikovito je objasnila Popović Ivkovićeva, naglašavajući da je takva odluka suprotna u Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, ali i samim pravilima Interpola.
Ona je podsetila da "Korelova rezolucija", koja je usvojena na prošlogodišnjoj Generalnoj skupštini Interpola u Pekingu, jasno ukazuje da članice ove organizacije mogu biti samo članice UN ili posmatrači u UN, što tzv. Kosovo svakako nije.
Biljana Popović Ivković pozvala je predstavnike delegacija koje učestvuju na Generalnoj skupštini Interpola, koja počinje sutra u Dubaiju, da glasaju protiv kršenja međunarodnog prava i politizacije Interpola koji je ekspertska policijska organizacija.
Državna sekretarka Dijana Hrkalović istakla je tokom razgovora s članovima delegacija u Dubaiju da ne postoji nijedan pravni argument u korist zahteva tzv. Kosova i da samo razmatranje ovog pitanja na Generalnoj skupštini Interpola predstavlja pravni presedan.
- Nema sumnje da bi evenatulanim prijemom tzv. Kosovo zloupotrebilo ovu organizaciju u sopstvene svrhe, a to bi sigurno vodilo narušavanju poverenja među policijama u Interpolu. Otvaraju se vrata teroristima da dođu do poverljivih baza podataka - naglasila je Hrkalovićeva.
Kako se navodi u saopštenju MUP-a Srbije, ona je podsetila i na javno dostupne izveštaje pojedinih stranih zemalja u kojima se navodi rastući rizik od terorizma u Autonomnoj Pokrajini Kosovo i Metohija.
- U izveštajima se navodi da su tokom prošle godine ukupno 403 osobe sa teritorije Kosova i Metohije otišle da se bore za Islamsku državu, dok se svega 133 vratilo iz zone ratnih dejstava. Postoji osnovana sumnja da su oni nastavili sa sprovođenjem terorističkih aktivnosti, ali do sada nikakve mere nisu preduzete kako bi u tome bili sprečeni. Lica koja se vraćaju iz zone konflikta nastavljaju da propagiraju ekstremističke ideje kako bi sproveli dalju regrutaciju novih terorističkih boraca - objasnila je Dijana Hrkalović.
Na kraju sastanka, ona je podsetila sve da Interpol nije politička organizacija, već najstarija policijska ekspertska institucija, dodaje se u saopštenju MUP-a.