U februaru 2022. godine zabeležen je pad dolazaka turista u Srbiju za 3,2 odsto u odnosu na februar 2021.
Broj noćenja bio je manji za 5,4 odsto u poređenju sa februarom 2021. godine.
U Srbiji je u februaru ove godine zabeležen 253.801 dolazak turista, što je za 3,2 odsto manje nego u februaru 2024. godine, dok je broj noćenja iznosio 772.751 i bio manji za 5,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
U februaru ove godine u odnosu na februar 2024. godine, broj noćenja domaćih turista bio je manji za 15,5 odsto a stranih turista veći za 8,1 odsto.
Turistički sektor u Srbiji posebno je na udaru posledice političke krize, sa već zabeleženim otkazivanjem aranžmana i padom prometa u rentakar agencijama, potvrdio je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije.
Turistički sektor trpi posledice
- Gotovo 30 odsto stranih turista otkazalo je rezervacije u Srbiji u poslednje vreme. Kod kongresnih turista, procenat je još je veći, kreće se oko 40 odsto. Neki kongresi su se i otkazivali zbog nestabilnih političkih prilika. Kompletan turistički sektor trpi posledice, kada to kažem mislim ne samo na hotelijere, već i rentakar agencije, gde je zabeležen pad prometa 40 posto. Tu su i prevoznici ali i veliki broj turističkih agencija, koje su prošle redovne procedure za đačke ekskurzije, a sada se zbog situacije u školama, otkazuju - navodi Seničić.
On precizira da se ovakva situacija odnosi na februar i mart, a ne januar, kada je zabeležen rast turista od oko 16 posto.
- Tada se još nije naslućivalo da će se politička kriza nastaviti, a nije bilo ni sugestija određenih država svojim državljanima da ne putuju u Srbiju - kaže naš sagovornik.
On dodaje da poslenici turizma ovu situaciju porede sa periodom pandemije koronavirusa.
- Ako se nastavi, opstanak mnogih u turističkoj grani je neizvestan. Ovo tim pre što nema ni obećanih 100.000 vaučera za domaće goste, što će dodatno naneti štetu našoj grani. Ako se ne nađe rešenje cenu će platiti i zaposleni u turizmu, smanjenjem plata, pa i otkaza. U tom slučaju turistički privrednici moraće da zatraže pomoć države ali po drugačijem modelu nego u periodu korone, koji nije bio dobar, kako bi se zadržala radna mesta, jer bez ljudi nema turizma - objašnjava Seničić.
Za razliku od turizma, naši sagovornici iz drugih grana privrede, kažu da situacija u oblastima u kojima oni deluju, nije tako katastrofična, ali se slažu da ako se protesti nastave, ona može da se pogorša. Opširnije u posebnom tekstu.
Autor: Snežana Milovanov