AKTUELNO

Izvršni direktor Gugla,Sundar Pičai je istakao važnost veštačke inteligencije.

Izvršni direktor Gugla Sundar Pičai priznao je da ga brzi razvoj veštačke inteligencije (AI) drži budnim noću, uprkos tome što njegova kompanija drži korak sa tehnologijom. Pičai je rekao da ne razume u potpunosti veštačku inteligenciju, ali je siguran da će ona jednog dana biti daleko sposobnija od bilo čega što smo do sada videli.

"Uvek sam mislio da je veštačka inteligencija najvažnija tehnologija na kojoj čovečanstvo radi. Još važnije od vatre, struje i svega što smo radili kroz istoriju", rekao je Pičai u intervjuu za CBS i priznao da je ipak veoma zabrinut zbog brzog i nekontrolisanog napretka ove tehnologije.

"Može biti veoma štetno ako je sve pogrešno postavljeno. Nemamo sve odgovore, a tehnologija brzo napreduje. Da li me drži budnim noću? Apsolutno", rekao je Pičai.

Prošlog meseca, tehnološki lideri, uključujući Ilona Maska, potpisali su otvoreno pismo pozivajući na šestomesečnu pauzu u istraživanju veštačke inteligencije, upozoravajući da tehnologija izmiče kontroli. Supotpisnici tog pisma su i zaposleni u Guglu. Pičai je veštačku inteligenciju nazvao 'crnom kutijom' koju još uvek ne razumemo u potpunosti. On je dodao da treba regulisati veštačku inteligenciju.

"Svako ko je neko vreme radio sa veštačkom inteligencijom razume da je to nešto toliko drugačije i duboko da bi nam bili potrebni društveni propisi da bismo razmišljali o tome kako da se prilagodimo", dodao je on. Pičai je zabrinut uprkos tome što Gugl takođe napreduje sa AI čettbotom Bard, rivalom ČetGPT-u.

Gugl je viđen kao lider u razvoju veštačke inteligencije, ali je kritikovan zbog zaostajanja za rivalima, uključujući Microsoft, koji je investirao u OpenAI i koristi svoju tehnologiju za pokretanje svog pretraživača Bing.

Pičai priznaje da su kompanije možda požurile da razviju tehnologiju, a da nisu u potpunosti uzele u obzir njene nedostatke i rizike. "Jedna od stvari na koje treba da pazimo kada je u pitanju veštačka inteligencija je trka u kojoj se kompanije takmiče ko će prve imati nešto, dok se potencijalni rizici i nedostaci gube iz vida", dodaje on.

Autor: