Nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa premijerima Bugarske, Grčke i Rumunije, Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudoseuom održana je zajednička konferencija za medije u zgradu Predsedništva.
Vučić je rekao da se razgovaralo o putu Srbije ka EU i šta je to šta Srbija treba da uradi i kakvu podršku možemo da očekujemo od te tri, kako je rekao, nama izrazito prijateljske zemlje.
Predsednik Srbije se nakon sastanka, zahvalio premijerima tri zemlje na poseti Beogradu i Srbiji.
- Mi smo počastvovani što smo imali priliku da budemo domaćini vamna trojci i vašim delegacijama. Srbija je na regionalnoj i evropskoj mapi važnih događaja. Srbe možete uvrediti samo ako kažete da nisu bili dobri domaćini – istakao je Vučić i izrazio nadu da su se osećali kao kod kuće.
Kako je dodao sastanici koji su izraz stalne saradnje, započeti su u Varni, a nastaviće se u Bukureštu.
- Razgovarali smo o mnogim stavrima. Trgovinska razmena raste, naše brojke su dobre, Srbija beleži uvećanje trgovinske razmene i sa Rumunijom, i sa Bugarskom i sa Grčkom – istakao je Vučić.
On je izrazio očekivanje da će trgovinska razmena preći tri milijarde evra u narednoj godini. Rast trgovinske razmene je u rasponu od 1,6 odto do 20,2 odsto.
Vučić je izrazio nadu da će politički uslovi stvoriti klimu za unapređenje ekonomske saradnje i biti od koristi privrednicima u sve tri zemlje
- Zahvalan sam im što podržavaju Srbiju na evropskom putu i što su doneli taj evropski duh. razgovarali smo o tome kako da ubrzamo taj proces. Važno za budućnost Srbije, ali i mir i stabilnost celog regiona – rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na izložbu u holu Predsedništva Srbije gde se može pročitati izveštaj Cceodmira Mijatovića upućeno Milutinu Garašainu, u kojem se nalaze reči britanskog premijera Gledstona koji je govorio oko svih pritisaka koji psotoje na Balkanu, i koji je podvukao važanost srdačnih odnosa ove četiri zemlje.
Trvenja među balkanskim državama treba da se izbegavaju, podvukao je Gledstoun, a preneo je Vučić dodajući da Srbija ima istinske prijateljske odnose sa sve tri zemlje.
Niže međunarodne tarife za roming
Srbija i Bugarska potpisale su danas Memorandum o smanjenju međunarodnih tarfia za roming, elektronskih komunikicionih usluga. Sporazum su potpisali ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim LJajić i bugarski ministar saobraćaja, informacionih tehnologija i komunikacije Ivajlo Moskovski. Potpisivanje je usledilo nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa premijerima Bugarske, Grčke i Rumunije, Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudoseuom u zdanju na Andrićevom vencu.
Vučić je ponovio da Srbija štriti mir i stabilnost u regionu, imajući u vidu probleme sa kojima se suočava.
- Ne osećam ni potrebu ni nameru da se pravdam zbog političlih stavova. Srbija se nalazi na evropskom putu i ja to ne krijem od sagovornika iz Rusije. Isto govorim pred svima, kao i što ovde govorim da je Rusija prijatelj Srbije i da ćemo to prijateljstvo da čuvamo – rekao je Vučić.
On je ponovio da se Srbija nalazi na evropskom putu, ali da će čuvati vojnu neutralnost i da zbog toga želi da izgradi snažnu armiju koja će biti grant bezbednosti.
- Srbija ne želi nikoga da napadne, ali naš slučaj je drugačuiji. Mi smo bili napadnuti 1999. godine i to je pored ostalog ostavilo teške političke posledice – naveo je Vučić.
Dodao je i da mu se čini da neki u Evropi misle da imaju pravo da drže neke pridike Srbiji, a znaju kako su uticali na to da joj se uzme deo, ali i da Srbi to ne zaboravljaju.
- Srbija štiti mir i stabilnost u celom regionu - poručio je prersdnik Srbije i naveo da su i gosti iz tri prijateljske tzemlje mogli da vide da se Beograd i Srbija grade odnosno da je prioritet Srbije ekonomski razvoj, napredak, evropska budućnost, ali i da nećemo da rušimo prijateljstva koja smo godinama i decenijama gradili.
Srbija više ne može biti izvan EU
Srbija ne može više biti izvan evropske porodice pod uslovom da većina stanovništa želi da bude deo EU, poručio je grčki premijer Aleksis Cipras.
- Mi verujemo da bi EU trebalo vrlo uskoro da ispravi veliku grešku koja svoje korene vuče na koji način se Evropa odnosila prema Balkanu do sada - rekao je Cipras.
Govoreći o današnjem skupu, Cipras je podsetio da takvi sastanci sada postaju institucija koja je konstruktivna i inspirativna za buduću perspektivu zemalja Balkana i dodao da ima veliku simboličnu važnost.
Počelo je, podseća Cipras, kao tripartitni sastanak u Solunu, a onda je usledio sastanak u Varni kome su prisustvovale četiri zemlje.
- Mi ne možemo da čekamo da nam ministar neke druge velike sile kaže šta treba da radimo, da nas uzme za ruku i pokaže. Moramo da sarađujemo i da imamo sopstevnu inicijativu, kao i da promovišemo mir i stabilnost u regionu - rekao je Cipras i istakao da Srbija, Grčka, Bugarska i Rumunija treba blisko da sarađuju.
Predsedavanje Bugarske EU Cipras vidi kao priliku za ceo Balkan da promoviše zajedničke ideje i uverenja.
- Mi smo dobili priliku da u Sofiji 2018.godine oživimo plan iz Soluna koji mora da se zasniva i na zajednickoj viziji za našu budućnost. Pozdravljam predlog Bojka Borisova da se organizuje samit EU i Zapadnog Balkana koji će poslati poruku da će bugarsko predsedavanje biti predsedavanje Balkana - istakao je grčki premijer.
On je rekao da želi da se sva četvorica ubuduće češće sastaju, ali istovremeno i sa susedima, da se sa njima razgovara o problemima, bez obzira koliko oni bil teški. Kaže da je potrebno da se prave dobrosusedski odnosi i da uzmu sudbinu u svoje ruke.
Primetivši da se zapadni svet danas suočava sa tokovima migracija i da neke zemlje pozivaju na povratak nacionalizma, izgradnju zidova, što je, kaže, neka logika hladnog rata, Cipras kaže da bi to bilo katastrofalno za budućnost.
- Verujem da samo putem saradnje, solidarnosti, postovanjem međunarodnog prava i međunarodnih ugovora možemo da ostvarimo prosperitet - rekao je Cipras, ukazavši da je na na sastanku bilo reči o infrastrukturnim projektima, te da je bilo reči o energetici.
Cipras je kao projekte od izutezetnog značaja inaznačio železničko povezivanje sve četrir zemlje.
On je pdovuzkao važnost pruge Solun -Beograd i njenu modernizaciju, kao i dalje povezivanje sa Sofijoim, akli takjođe i želežničko poveziovanje Soluna i Aleksandropolja sa Varnom, i dalje sa Rumunijom...
Kako je rekao svi p'rojekti o kojima su pričali dorpineće većoj ekonomskoj saradnji i na boljitak svih zemalja. On je dodao da je ovo i pilot projekat koji pokazuje EU da zemlje kandidati i članice mogu da odlučuju po sopstevnom nahođenju o načinima o kojima će sarađivati i polagati temelje za svoju budućnost.
Cipras je rekao i da se sopstvenom inicijativom grabi budućnost i brine o građanima. Kako je rekao konflikti ne vode nikuda i put ka boljoj bududhcnost je saradnja, međusobno poštovanje, zajednički rad i saradnja.
- To je poruka koju treba da uputimo i smatram da će ona biti saslušana od naših partnera u EU - rekao je premijer Grčke.
Sa nama imate bezbedan i predvidiv Balkan
Premijer Bugarske Bojko Borisov ističe da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već neotuđivi deo evropske ideje i poručio EU da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom ima bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.
On je podvukao da lideri balkanski zemalja odlučili da se fokusiraju na infrastrukturne projekte.
- Ne želimio previsoke roming tarife, moramo da budemo u stanju da obezbedimo internet koji će nas povezati... Sada je trenutak da ostavrimo povezanost i odlučili smo se da se fokusiramo na infrastrukturne projekte, jer oni nisu ružični, već pragmačini - rekao je Borisov.
On je primetio da je sastanak predstavnika ove četiri zemlje mnogo lakše voditi nego sastanak od pre nekoliko dana u okviru Zapadnog Balkana.
Balkan je, naveo je Borisov, mesto sa puno istoije, sukoba i krvoprolića, a 130 godina kasnije ponovo razgovaramo o tome kako da organizujemo Balkan kako bi ljudi mogli bolje da žive.
Preneo je da je svoje sagovornike obavestio o sastanku sa kolegema sa Zapadnog Balkana i šta se radi na projektima transportnih koridora 8 i 10, koji, kaže, pokazuju EU da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već da smo neotuđivi deo evropske ideje.
- Svi zajedno moramo da izbegavamo da stavramo probleme, da pokažemo mudrost, da smo izvukli i naučili pouke iz prošlosti - rekao je Borisov.
Kako je rekao, optimista je da će i zemlje Balkana koje još nisu u EU, ostvariti napredak na evropskom putu, jer evropske integracije nema alternativu.
- To je zacrtan put. Imali smo brojne sukobe i ratove u regionu, ali sada smo na prekretnici, jer u ovom trenutku velike slie imaju interese na Balkanu i svaka od tih sila je uspela da da postigne određeni uticaj u našim zemljima - rekao je Borisov.
Borisov je EU poručio da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom imaju bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.
- Želimo da poštujemo sve zahteve koje evropska demokratija traži, vladavina prava, sloboda govora i izražavanja, kao i više plate i prihode građana i zato želimo da privučemo investicije- rekao je Borisov.
- Naše prijateljsvto nije upereno ni protiv koga, protiv Rusije, Turske, SAD ili EU, samo zelimo da privučemo investicije, da možemo da gradimo infrastrukturu, jer tamo gde se infrastruktura gradi, nema rata - rekao je Borisov.
Ulazak Srbije u EU je samo formalnost
Premijer Rumunije Mihaij Tudose izjavio je da su i Rumunija i Bugarska i Grčka opredeljene da Srbiji pomognu i olakšaju joj put u Evopsku uniju, te poručio da je njen ulazak u Uniju "samo formalnost".
Govoreći o evropskim integracijama Srbije, Tudose je rekao da su granice Srbije sa EU granice sa Grčkom, Bugarskom i Rumunijom, a da se integracija ostvaruje kroz zajedničke infrastrukturne projekte, kulturnu saradnju koja već postoji sa tim zemljama.
U tom smislu, rekao je da je ulazak Srbije u EU samo formalnost, a sve tri zemlje, kao članice EU, opredeljene su da pomognu Srbiji koliko mogu.
- Da olakšamo put, pomognemo i usmerimo Srbiju kako bi se stvorio zvaničan status Srbije kao člana Unije - rekao je Tudose, koji je pohvalio inicijativu za održavanje sastanaka Saveta za saradnju Srbije, Bugarske, Rumunije i Grčke.
- Ove četiri zemlje imaju probleme, a naravno ne postoji problem koji se ne može rešiti, za svaki postoji više rešenja, a ovakav skup je koristan da uskladimo rešenja i pronađemo zajedničko - rekao je Tudose.
Preneo je da su predsednik Srbije i premijeri tri zemlje konstatovali da je potrebno da se organizuje sastanak ministara infrastrukture, energetike, spoljnih i unutrašnjih poslova. Prihvaćen je, kaže, i poziv da se održi satanak održi početkom marta u Bukureštu, a onda u maju ponovo u Grčkoj.